İngiltere parlamentosu savaşı tartışmamış

Irak savaşının başladığı dönemde Uluslararası Kalkınma Bakanı olan Clare Short, savaş öncesinde kabinede neler konuşulduğuna dair başvuruyu “devlet sırlarının korunması” gerekçesiyle reddeden hükümetin başka seçeneği bulunmadığını, çünkü kabinede konunun hiç tartışılmadığını açıkladı.

Savaştan önceki her iki Bakanlar Kurulu toplantısında da hazır bulunduğunu belirten Short, hükümetin bu toplantılarda neler konuşulduğunu açıklamama kararının bu konuşmaların gizliliğiyle ilgili olmadığını, “konunun hiç tartışılmadığının” gizlenmeye çalışıldığını söyledi.

Toplantıda kabine üyelerinin savaşın hukuksal temelini tartışmalarına izin verilmediğini ve dönemin Başbakanı Tony Blair’in “Karar budur” diyerek konuyu kestirip attığını belirten Short, bugün Adalet Bakanı olarak görev yapan Jack Straw’un son iki kabine toplantısının ayrıntılarını “devlet sırlarının korunması” gibi bir gerekçeye dayandırmasının kendisini şaşırttığını belirtti.

Hükümetin 13 ve 17 Mart 2003 tarihlerindeki Bakanlar Kurulu toplantılarının içeriğini açıklamaması üzerine konuşan Short, bugünkü Başbakan Gordon Brown’un da savaşa karşı tavır aldığını hatırlatarak, “Ama bunu savaşa karşı olduğu için değil, Tony (Blair) ile geçinemediği için yaptı” dedi.

Bakanlar Kurulunun savaştan önce 17 Mart 2003 tarihli son toplantısının Kraliyet Başsavcısı Lord Goldsmith’in Irak savaşına ilişkin hukuki mütalaasını vermesi için düzenlendiğini anlatan Short, “O gün toplantıya gittiğimizde önümüzde birer parça kağıt bulduk. Lord Glodsmith tarafından kaleme alınmış bir-iki paragraftan oluşan ve savaşın legal olduğunu anlatan bir metindi. Burada bir sorun bulunmadığını söylüyordu. Lord Goldsmith bunu yüksek sesle okumaya başladı. Biz de ‘Gerek yok, biz okuyabiliriz’ dedik. Bunun üzerine Tony de ‘Hepsi bu kadar, durum budur’ gibi bir laf etti ve toplantı bitti” diye konuştu.

Kendisi itiraz ederken bütün kabine üyelerinin “Clare sessiz ol, dur” dediklerini belirten Short, kendisinin dışında kimsenin konu üzerinde değerlendirme yapmak istemediğini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.