Üniversitede Alevilik dersi

Elde edilmiş haklar arasında Aleviliğin Avusturya‘da resmi inanç statüsüne kavuşması, okula giden Alevi çocukların karnelerinin inanç hanesinde Alevi yazdırması, Cem Evlerinin yasal ibadethane olarak kabul edilmesi, Alevi Mezarlıkları ve Kurban Bayramı ile Aşure Günü‘nün resmi tatil olarak kabul edilmesi gibi Alevi değerler sayılabilinir. Bukazançlara bir yenisi daha eklendi: Avusturya Alevilerinin yasal inanç kurumu olan Avusturya Alevi İslam İnanç Toplumu “şimdi de üniversitede Alevilik Kürsüsü müjdesini veriyoruz“ dedi.

Avusturya Alevi İslam İnanç Toplumu basın sözcüsü Ertürk Maral tarafından yapılan yazılı açıklamada „Avusturya Alevi İslam İnanç Toplumu‘nun uzun süre devam eden çalışmaları sonunda; Avusturya‘nın köklü üniversitelerinden Viyana ve Innsbruck Üniversiteleri ortaklaşa olarak, Innsbruck Üniversitesi bünyesinde Alevilik dersleri öğretmenlerini yetiştirecek Alevilik İnanç Pedagojisi Yüksek Lisans (Master) proğramını açtılar“ dedi.

Maral “İnnsbruck Üniversite rektörlüğünün onayladığı ve Din Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulan kürsüde artık Avusturya genelinde orta dereceli okullarda verilecek Alevilik dersleri öğretmenleri yetiştirilecek“ dedikten sonra „Alevilik dersleri ve kürsüsü ile inancımızın sonsuza kadar yaşamasının zemini oluşturacağı gibi aynı zamanda bu proğramda Alevilik konusunda bilimsel çalışmalar yapılacaktır“ açıklamasını yaptı.

Üniversitelerde işlenecek konuların belirlenmesinde de kurumsal katkıda bulunacaklarını duyuran Maral “Alevilik Pedagojisi Yüksek Lisans Eğitimi bölümüne kayıtlar 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren Viyana ve İnnsbruck üniversitleri üzerinden yapılacak ve Innsbruck Üniversitesinde Alevilik dersleri öğretimine bu yılın Ekim ayında, tarihi bir start verilecektir“ açıklamasında da bulundu.

Üniversitelerde Alevilik dersinin verilmesinin önemli bir başarı olduğunu da belirten Maral, bu başarıda en önemli katkının Tirol Alevi İnanç Toplumu tarafından verildiğini ifade etti.

Avusturya üniversitelerinin almış olduğu bu uygulamanın başta “Türkiye Üniversiteleri olmak üzere tüm dünya üniversitelerine örnek olmasını umuyoruz“ dedikten sonra “Alevilerin gözü aydın olsun“ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 + twenty =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.