NN: Avusturya’da sağ popülistler kendini yok etti

Avusturya’da yapılan erken genel seçimlerden, genç lider Sebastian Kurz’un önderliğindeki Avusturya Halk Partisi (ÖVP) açık ara galip çıktı. Mittelbayerische Zeitung, muhafazakar başbakan adayının olası koalisyon ortağı seçimi ile ilgili şu satırları yorum sayfasında paylaşıyor:

“Sonuç itibari ile top şimdi geleceğin başbakanında. Tuhaf olan ise elde ettiği inanılmaz başarıya rağmen Kurz, daha önceki hükümette girilen istikameti ve ‘düzenli bir merkez sağ siyaseti’ devam ettiremeyebilir. Sebastian Kurz her şeyden önce kendi imajını düşünüyor ve kuracağı koalisyonun ortağını da mutlaka, itibarına ne denli yarar sağlayacağına bakarak seçecektir. Yeniden sağ popülistlerle bir araya gelmektense Yeşiller ile kurulacak bir koalisyon, bu anlamda Avrupa’da çok daha kolay pazarlanabilir. Böyle bir hükümet belki Almanya’da için de bir işaret olur.”

Avusturya seçimlerini değerlendiren Nürnberger Nachrichten gazetesine göre ise sonuçlar, bu ülkedeki sağ popülistlerin yükselişinin miadını doldurduğunun bir göstergesi:

“Kurz’un zaferinden daha dikkat çekici olan başka bir şey var: siyasi yelpazedeki geleneksel partilerin oyları, 2017 seçimlerinin sonucuna oranla yaklaşık yüzde 13 arttı. Sağ popülistlere bakıldığında Avusturya’da da ulaşabilecekleri zirveyi görüp düşüşe geçmeye başlamışlar gibi bir manzara söz konusu. Bir önceki parlamentoda yer almayan Yeşiller Partisi, oy oranındaki 10 puanlık artışla bu seçimin asıl galibi durumunda. Sağ popülistler Avusturya’nın yeni hükümetinde yer almayacak. Oy kaybetmelerinin nedeni, bir zamanlar bunun hayalini kuran Kurz değil. Onlar kendi kendilerini yok etti. Avrupa’nın geri kalanı için de bu cesaretlendirici bir işaret.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + 13 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.