Nobel Barış ödülü Obama’ya

ABD’nin ilk Afrika kökenli başkanı olan Obama’nın, dünyada nükleer silah stokunun azaltılması çağrıları ve dünya barışı için çalışması nedeniyle 10 milyon İsveç Kronu değerindeki bu ödüle layık görüldüğü belirtildi.

Norveç Nobel Komitesi, ödülün Obama’ya verilişini duyurduğu açıklamada, “çok az insanın Obama kadar dünyanın ilgisini çekebileceğine” dikkat çekti ve ABD Başkanı’nın halkına daha iyi bir gelecek için umut vaat ettiğini söyledi. Obama’nın uyguladığı diplomasinin, “dünyayı yönetenler, bunu dünya halklarının çoğunluğu tarafından paylaşılan değerler temelinde yapmalıdır” görüşüyle şekillendiği belirtildi.

Obama’nın nükleer silahsız bir dünya vizyonuna sahip olmasına da özel önem verdiklerini söyleyen komitenin açıklamasında şu ifadeler de yer aldı: “Obama, uluslararası politikada yeni bir iklim yarattı. BM ve diğer uluslarası kurumların da rol alabileceği çok taraflı diplomasi, merkezi pozisyonunu tekrar kazandı.”

Obama’nın ismi ödülü alabilecek kişiler arasında geçiyordu, ancak ABD Başkanı’nın ödülü alması için henüz erken olduğu görüşünü savunanlar da vardı. Ödülün, Obama’ya 10 Aralıkta Oslo’da yapılacak törenle takdim edileceği kaydedildi.

AÇIK GAZETE’DEN BÜYÜK ÖZÜR

Sam Amca’nın yeni imajı olan Başkan Obama koltuğuna oturduktan kısa bir süre sonra Irak ve Afganistan’daki işgali sona erdirdi.

Ortadoğu’nun kanayan yarasını sardı, İsrail’in elindeki nükleer bombaları imha ettirdi.

ABD’nin dünyanın en büyük silah satıcısı ülke konumundan utandığını söyleyip, silah satışlarına kısıtlama getirdi.

BM ve Dünya Bankası gibi kukla kurumların bundan böyle dünya ülkelerini ABD ve AB’ye entegre etmekten vazgeçip, dünya halklarının sosyal refahını artırmayı amaçlaması gerektiğini söyledi.

Başta kökeni olduğu Afrika olmak üzere yoksul ülkelerin kalkınması için ilaç, gıda ve teknoloji desteği yapacağını açıkladı.

Dış dünya ile ticarette adil değişim ve takas politikası geliştireleceğini belirtip, az gelişmişlerden sanayileşmiş ülkelere yönelik beyin göçüne izin vermeyeceğini söyledi…

Başta HIV ve kanser olmak üzere dünya sağlığını tehdit eden hastalıklara karşı araştırma geliştirme projelerine ayrılan bütçeyi kat kat artıracağını ve küresel ısınmaya karşı kayıtsız şartsız önlem alacağını ve diğer ülkeler ile de bu konuda eşgüdümlü çalışacağını söyledi.

Değerlerli okurlar Nobel Barış Ödülü’nü hak ederek alan Başkan Obama’nın yukarıda saydığımız yaptıklarını biz Açık Gazete olarak size duyaramadık. Çünkü biz bu haberleri atladık… Sizden özür dileriz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.