“N’olcak memleketin hali” kahvaltısı

Açılış konuşmasını Başkan Jale Özer, özen ve emekle hazırlanmış bu kahvaltı için etkinliğin sorumluluğunu üstlenen Nimet Bozkurt başta olmak üzere , emeği geçen tüm üyelere teşekkür ederek başladı. Özer, Cumhuriyet döneminden başlayarak son seçimler de dahil olmak üzere kadınlarımızın TBMM’deki temsil oranlarını yıllar bazında mukayese ederken; meclisteki kadın milletvekillerinin sayısının artmasının çok önemli olduğunu ancak, seçilen kadın milletvekillerinin , Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla kadınlarımızın elde ettikleri kazanımları (başta medeni kanun olmak üzere ) savunacak ve bunların karşıtı önerilen kanun ve yasalara karşı çıkabilecek bilince sahip olmalarının çok daha önemli olduğu vurgusunu yaptı.

İADD Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Belma Ötüş Baskett’de seçim sonuçlarını partiler bazında değerlendirdi. Konuşmasında AKP, MHP, CHP ve HDP nin seçim öncesi yaptıkları konuşmalarından örnekler vererek açıklamalarda bulundu. Prof. Baskett, 13 yıllık AKP iktidarı döneminde ülkemizde kadına yapılan baskı, şiddet ve cinayetlerle, çocuk yaştaki evliliklerin artmasından duyulan endişelerden, gazeteci ve gazete sahiplerine yapılan baskılardan, hukuksuzluklardan,yolsuzluklardan bahsederek oluşan korku imparatorluluğunun toplum üzerinde büyük sarsıntılara sebep olduğunu ve halkın 7 Haziran 2015 seçimlerinde muhalefet partilerine AKP’siz bir hükümet kurma sorumluluğunu yüklediğini vurguladı.

Üyelerin çok aktif olarak konuşmalara katıldığı toplantıda imam nikahı ile ilgili Anayasa Mahkemesinin verdiği ve kadınları son derece olumsuz yönde etkileyecek kararla ilgili endişeler belirtilirken, Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği’nin çocuk yaşta evliliklerin önünü açacağı için Anayasa Mahkemesi’nin imam nikâhı kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdığı belirtildi.

Daha sonra toplantıda söz alan İADD üyesi ve Görsav Sanatlar Vakfı’nın (http://www.gorsav.org/) Türkiye bağlantısı Gönül Küpelikılıç ve Vakfı’n Londra bağlantısını yürüten Işıl Beard ‘in eğitime katkı yaparak coçuk okutan üyelere Teşekkür Belgesi vereceklerini açıklamaları toplantının sürpriz bölümünü oluşturdu.

Teşekkür Belgesi alanlar: İADD Başkanı Jale Özer, Nimet Bozkurt,Berna Akça ,BTKD Kurucu Başkanı Semiha TODD ve Fiwal Baskani Hulya Kocu .
GÖRSAV( Görsav Sanatlar Vakfı) Egitim yolculuğuna,1957 yılında Dolmabahçe Sarayı, Baltacılar Dairesinde, Devlet Tatbiki Guzel Sanatlar Yüksek Okulu adıyla baslayan ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi adıyla devam eden fakültenin 41 öğretim üyesi adına 3 kurucu üye tarafından, 1990 yılında kurulmuştur.

Görsel Sanat Kollarına destek vermekle başlayan Vakıf, birçok sanatsal faaliyetler yanında,olanakları kısıtlı, ilkokul,lise ve yüksek öğretim düzeyinde başarılı öğrencilere destek olmakla eğitime katkı yapmaktadır.

Sıcak bir atmosfer içinde geçen toplantı sonunda, üyeler bu kahvaltı toplantılarının düzenli aralıklarla yapılmasını arzuladıklarını dile getirdiler.

854860cookie-check“N’olcak memleketin hali” kahvaltısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − 8 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.