İnternet yasası onaylandı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tartışmalara neden olan internet yasasını onayladı.

Gül, yasayı onayladığını Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla duyurdu.

Hükümete yasayla ilgili kaygılarını ileterek düzeltilmesini istediğini kaydeden Gül, “Memnuniyetle görüyorum ki iki maddeyle ilgili kaygılar yarın yeni bir yasal düzenlemeyle giderilecek” dedi.

Gül, ‘düzenlemenin süratle gerçekleşmesini sağlamak için Macaristan’dan ziyareti dönüşü yasayı onayladığını’ dile getirdi.

Gül, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bir süredir gündemdeki internet yasası hakkında yoğun mesajlar gönderiyorsunuz. Mesajlarınızda özellikle iki husus üzerinde itirazlar ilettiniz. Bu iki noktaya ilişkin sakıncaların esasen ben de farkındaydım. Nitekim, Hükümetimizle temasa geçip bu iki noktaya ilişkin düşüncelerimi paylaşmış ve bunların düzeltilmesini istemiştim.

Memnuniyetle görüyorum ki iki maddeyle ilgili kaygılar yarın yeni bir yasal düzenlemeyle giderilecek. Bu düzenlemenin süratle gerçekleşmesine fırsat vermek için Macaristan’dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım. Hükümetimiz ve siyasi partilerimize gösterdikleri anlayıştan ötürü teşekkür ederim. Hepinize iyi akşamlar diliyorum.”

Yeni internet yasasında değişiklik yapılması kararıyla sonuçlanan süreç, Gül’ün geçen hafta yaptığı “Yasa üzerinde çalışıyoruz, bir iki sıkıntılı konu var üzerinde çalışıyoruz” açıklamasıyla başladı.

Harekete geçen hükümet “sansür” ve “fişleme” eleştirilerine neden maddeleri yeniden ele aldı. Konuyla ilgili gün içerisinde muhalefet partilerini ziyaret eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “Sayın Cumhurbaşkanı 2 temel alanda değerlendirme yapılmasını arzu ettiğini ifade etti, biz de o alanda değerlendirmemizi yaptık” ifadelerini kullandı.HABERE GİT

TEKLİF MECLİS’TE

AK Parti ‘trafik’ maddesine ilişkin değişikliği, Meclis Başkanlığı’na sunduğu yeni torba kanun teklifi ile yapacak.

TİB Başkanı’nın özel hayatın ihlali durumunda verdiği içerik engelleme kararının 24 saat içinde mahkemeye taşınmasına ilişkin değişiklik ise Meclis’te görüşülen AFAD’la ilgili torba yasaya önergeyle eklenecek.

1410650cookie-checkİnternet yasası onaylandı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.