NYT: Ankara gerçek verilerini paşlaşmıyor

ABD’de yayınlanan New York Times, Türkiye’deki koronavirüs ölümlerine ilişkin yaptığı incelemelerde çarpıcı tespitlerde bulundu. Ölüm oranının daha fazla olabileceğine dikkat çekildi.

ABD’nin önce gelen gazetelerinden New York Times, İstanbul’da son iki seneye göre ciddi artış gösteren ölüm sayılarına işaret ederek, Ankara’nın gerçek koronavirüs verilerini paşlaşmadığını öne sürdü.

Gazetenin araştırmasına göre bu sene 9 Mart ile 12 Nisan arası geçen senenin ortalamasına kıyasla yaklaşık 2 bin 100 daha fazla ölüm yaşandı. Türkiye’de 9 Mart’ta açıklanan koronavirüs kaynaklı ölüm bulunmuyordu. Bu sayı, 12 Nisan’da bin 198 arttı. NYT, İstanbul’daki verileri ve açıklanan rakamlar kıyaslandığında ölü sayısının çok daha fazla olma ihtimalinin ortaya çıktığını belirtti.

T24’ün aktardığı haberde 2 bin 100 kişinin de koronavirüsten öldüğüne dair kesin bir kanıt bulunmasa da yükselişin salgın günlerinde yaşandığına dikkat çekildi.

NYT’nin Pulitzer Ödüllü İstanbul Büro Şefi Carlotta Gall, hükûmetin Kovid-19 kaynaklı ilk ölümü 17 Mart’ta açıkladığını hatırlatarak, İstanbul’da ölüm oranının daha önce zıplama yaptığını, yani koronavirüsün Türkiye’ye gelişinin geç açıklanmış olabileceğini ileri sürdü.

Konu üzerine araştırma yapan Bentley Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nden Asistan Profesör Onur Altındağ da benzer sonuçlara ulaştı.

“BEŞTEPE SARAYI PROGPOGANDA UYGULUYOR”

Gall, “Beştepe Sarayı, dikkatlice organize edilmiş bir propoganda kampanyası uyguluyor” diyerek hastanelerden ve mezarlıklardan neredeyse haber akışı olmadığına dikkat çekti. Haberde, mart ayında “provokatif” paylaşımlar sebebiyle 410 kişinin tutuklanmasına da yer verildi.

2408610cookie-checkNYT: Ankara gerçek verilerini paşlaşmıyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.