“Obama Nobel’i haketmedi”

”Orta Doğu politikası çöküyor. İsrail yerleşim merkezleri inşaası talebini dikkate almayarak kendisiyle alay ediyor” diyen yazar, “İsrailliler, özel temsilcisine ‘Arap-İsrail barışının’ yıllar alacağını söyledi. Şimdi kendisi de Filistinlilere İsraillilerle koşulsuz müzakere etmesi için baskı yapıyor” değerlendirmesini yaptı.

Osmanlının soykırım yaptığına inanan ve Türkiye’ye ilişkin yazılarında sürekli atıfta bulunan Fisk, bu yazısında da konuyu soykırım iddialarına şöyle getirdi:

“Seçim öncesi verdiği 1915’te Ermenilerin Osmanlı Türkleri tarafından katledilmesini ‘soykırım’ olarak tanıma sözünü tutmadığı gibi, Ermenilere Türklerle önkoşulsuz anlaşma imzalamaları için baskı yaptı…”

Yazar şöyle devam etti:

“Ordusu hala Irak’ta direnişçilerle çalışıyor. Afganistan’daki ”savaşını” nasıl kazanacağına da karar veremiyor. İran’a ise değinmiyorum bile. Şimdi başkanlığının sekizinci ayında da Nobel Barış Ödülü’nü kazandı. ‘Mahcup olduğunu’ söylemesine şaşırmamak gerek. Utanç duymalıydı aslında. Ama zayıflığın Nobel Barış Ödülü haline geldiğini düşünmek lazım belki de. Şimon Peres de Nobel ödülü kazanmıştı, İsrail’de hiç seçim kazanamadı. Yaser Arafat da ödüle değer görülenlerden, bakın ne oldu kendisine. Ödül komitesi tarihte ilk kez hiçbir şey yapmamış bir kişiye, ileride birşeyler yapacağı yönünde zayıf bir umutla, Nobel Ödülü verdi. Durum işte bu kadar kötü.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.