Obama’nın Mars’a seyahat planı 2030’da

İ gazetesinin birinci sayfası, ABD Başkanı Barack Obama’nın özel şirketlerle de işbirliği yaparak 2030’lu yıllarda Mars’a insanlı uzay aracı gönderme planına ayrıldı.

Gazete, Obama’nın “Önümüzdeki iki yıl içinde özel şirketler ilk kez Uluslararası Uzay İstasyonuna astronot gönderecekler. Bir sonraki adım dünyanın yörüngesinin ötesine ulaşmak. Ticari ortaklarımızla uzun süreli görevlerde astronotların ihtiyaçlarını karşılayacak ve uzayın derinliklerine yollayacak yaşam alanları üzerinde çalışıyoruz. Bunlar bize insanların dünyadan uzakta nasıl yaşayabileceğini gösterecek. Mars’a uzun yolculuk için buna ihtiyacımız var.” şeklindeki sözlerini aktarıyor.

Gazetenin Bilim Muhabiri Tom Bawden ise Mars’a yolculuğun önündeki engelleri sıralayan bir yazı kaleme almış. Bawden astronotlar, yaşam malzemeleri ve yakıt ağırlığıyla dünyanın yerçekimi gücünden kurtulacak bir roketin henüz geliştirilmediğini söylüyor.

Astronotların büyük miktarlardaki güneş radyasyonu nedeniyle kansere yakalanabilmesi, üç yıl sürecek yolculukta küçük alanlarda yaşamanın psikolojik etkileri, kozmik ışın bombardımanı nedeniyle oluşabilecek beyin hasarı, aracın inişinde yaşanabilecek sorunlar ve Mars’taki kızıl tozun çok zehirli olduğunun bilinmesi Bawden’ın saydığı engeller arasında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.