“Öğrenciyi kendi haline bırakmayın”

Matematik öğretmeni Sanem Sahin, çocukların eğitiminin sadece okullara bırakılmasının dogru olmadığını belirterek “Home Study Programı ile çocuklarımızın okul başarıları yüzde yüz artıyor!” dedi.

Eğitimin okul ve aile işbirliği içerisinde yürütülmesi gerektiğinin altını çizen Şahin, çocukların erken yaşlardan itibaren disipline alıştırılmasına dikkat çekti.

Başarının ancak okul dışında hergün yapılacak düzenli bir çalışma ile sağlanabileceğini vurgulayan Şahin, velilere de büyük görevler düştüğünü söyledi.

Şahin, KuzeyLondra’nın en iyi okullarından birinde matematik öğretmeni olarak görev yapıyor. İşte deneyimli eğitimci Sanem Sahin ile eğitim konusunda yaptığımız söyleşi:

– Bir öğretmen olarak İngiltere eğitim sistemi hakkında ne düsünüyorsunuz?

– Sistem ne yazıkki çocukları tembelliğe itmekte. Tüm sorumluluğun okullara ve öğretmenlere yüklendiği bir sistemde başarıdan söz edilemez. Bu konuda velilere de büyük görev düşmekte. Öğrenen, öğrenmeyen herkesin sınıf geçtiği bir sistemde çocukların yeterli başarıyı sağlamaları için aileleri tarafından düzenli control altında tutulmaları şart.

– Pek çok aile dil sorunu ve system farkılığı nedeniyle yeterli yardımı gösteremiyor çocuklarına. Aileler ne yapmalı sizce?

– Türkçe konuşan toplumun çocuklarının başarısı için çaba harcadıklarını görüyorum. Özel dersler, dersaneler elbette ekstra yardım sağlamakta. Ancak velilerin daha aktif bir kontrol mekanizması sağlamaları gerekmekte. Tıpkı futbolcuların düzenli antreman yaptıkları gibi, çocukların da düzenli egzersizler yapmaları gerekmekte. Ailelerin çocuklarının düzenli ders çalışma alışkanlığının olmadığından şikayet ettiğini biliyorum. Pek çok öğrenci ise nasıl çalışacağını bilmiyor. Tüm bu sorunlar çercevesinde geliştirilmiş olan ‘Home study ‘ programının hem çocuklar hem de aileler için büyük bir kolaylık saglayacağına inanıyorum.

Deneyimli öğretmen Sanem Şahin

– Nedir bu ‘Home study’ programı?

– Year 1’dan Year 11’a kadar tüm yaş grupları için tasarlanmış bir program. Program içerisinde öncelikle öğrencilere seviye tespit sınavı yapılmakta. Sınav sonucuna göre öğrenciye özel bir program çıkarıyoruz. Öğrenci kendisine verilen haftalık programı gün gün tamamlıyor. Haftanın sorunda aileye o haftanın raporunu gönderiyoruz. Böylece aile çocuğunun o haftanın çalışma programı içinde hangi konularda başarılı, hangilerinde gelişmekte olduğu, hangilerinde başarısız olduğunu rahatlıkla görebiliyor. Örneğin başarılı olduğu konular yeşil, gelişmekte olduğu konular sarı, başarısız olduğu konular ise kırmızı olarak renklendiriliyor ki, aile hiç İngilizce bilmese bile çocuğunun hangi konulara ağırlık vermesi gerektiğini görebiliyor.

Bir sonraki hafta, bir önceki haftanın programında öğrencinin başarısız olduğu konularla ilgili benzer soruların yanısıra yeni konular eklenerek yeni haftanın programı veriliyor. Yani öğrenci başarısız olduğu konuda tam anlamıyla başarı sağlayıncaya kadar benzer sorularla besleniyor.

Kısacası haftalık egzersiz soruları her Pazar gece yarısı yenileniyor. Aileler ise her Pazartesi raporla bilgilendiriliyor.

– Bu program sadece matematik için mi?

– Hayır. Matematik ve İngilizce de detaylı ders anlatımı ve günlük egzersizlerin olduğu haftalık soru bankası mevcut. Ayrıca Fen, Tarih, Cografya, ICT, yabancı dil gibi derslerde de yine haftalık soru bankaları mecvut. Örneğin bir öğrenci okulda matematik dersinde Trigonometry konusunu gördü, ancak anlamadı. Eve gelip trigonometry konusu ile ilgili dersi izleyebilir ve trigonometry konusunda sayısız soru yanıtlayabilir. Yine öğrencinin ertesi gün tarih sınavı var diyelim. Öğrenci okul öğretmenin veridiği ‘revision list’ doğrultusunda evde sınav pratiği yapabilir.Ayrıca öğrenci soru çözerken zorlanırsa hepline’dan öğretmene bağlanıp anında yardım alabilir.

– Peki bu programın Kumon gibi diğer home study sistemlerinden en temel farkı nedir?

– En belirgin farkı matematik ve İngilizce de ders anlatımının da olması. Ayrıca sadece İngilizce Matematik temel derslerinin yanısıra fen, tarih, cografya, yabancı dil, ICT gibi derslerin de soru bankaları mevcut. Diğer önemli farkı, ailelere haftalık gelişim raporu gönderiliyor olması. Ve elbette daha ekonomik. Öte yandan öğrencilerin sıkılmadan takip edecekleri bir sistem. Şöyleki, sistemde zeka geliştirici pek çok oyun bulunmakta. Söz konusu oyunları oynayabilmeleri için öğrencilerin günlük ödevlerini yaparak kredi kazanmaları gerekmekte. Yani oyun ödev sonrası ödül niteliği taşımakta. Böylece ailelerin en çok yakındıkları ipad-telefon bağımlılığı kontrollü bir ders çalışma programına dönüşmüş oluyor.

– Ücret ne kadar?

– Haftalık 10 Sterlin. Aileler isterlerse haftalık isterlerse aylık direct debit yapabiliyorlar.

– Shop2learn nedir?

– Üyemiz olan öğrencilerimiz ve aileleri Sainsbury, Marks and Spencer, B&Q ..vs gibi büyük alış-veriş merkezlerinden yaptıkları alış-verişlerde  indirim almaktalar.

– Başvuru için ne yapmak gerek?

– Ücretsiz seviye belirleme sınavı için [email protected] adresine e-mail atmaları ya da 07540930555 numalaralı cep telefonuna yazılı mesaj atmaları halinde kendileriyle irtibata geçilecektir.

 

 

2093950cookie-check“Öğrenciyi kendi haline bırakmayın”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three + 20 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.