Oktay Cinpolat neden kazanmalı?

Birleşik Krallık’ta seçmenler 5 Mayıs’ta yerel seçimler için sandık başına gidecek. Yerel yönetici ve belediye encümen üyelerinin seçileceği seçimlerde oy kullanabilmek için seçmen kütüğüne kayıtlı olmak şart.

Bu seçimlerde toplumun yoğun olarak yaşadığı Edmonton bölgesindeki bağımsız aday Oktay Cinpolat’ın kazanmasını istiyorum. 20 yılı aşkın bölgede yaşayan Cinpolat, bir diğer bağımsız aday Telesha Reid ile birlikte bölge halkının çıkarları için çalışmayı vaadediyor. Cinpolat’ın diğer adaylara kıyasla en önemli artısı Birkbeck Üniversitesi’nde 2015’te siyaset, tarih ve felsefe bölümünden mezun olması. Hem alaylı hem de okullu. Ayrıca çok genç yaşına rağmen toplumsal çalışmalar ve eylemlerin tanınmış bir siması. Halkın içinden gelen ve başka hayatlar için zaten çaba gösteren bir isim…

Enfield’e bağlı Edmonton sancılı bir bölge. Edmonton’un gündeminde 2025’te faaliyete geçmesi beklenen atık arıtma tesisine karşı kampanya bulunuyor. North London Waste Authority’nin (Kuzey Londra Atıklar Otoritesi) planladığı tesis, Enfield, Hackney, Islington, Haringey, Waltham Forest ve Barnet’deki atıkları arıtmayı planlıyor. Bölge sakinleri ve çevreciler tesisin özel koruma altına alınmış olan bir yeşil alan ile yerleşim yeri ve belediyenin yeni konut projesi bölgesine yakın olmasını eleştiriyor.

Londra’daki en yoksul belediyelerden olan Edmonton nüfusunun yüzde 65’ini bizim toplum da içinde azınlıklar oluşturuyor. Bölge halkı “atıkları arıtma” tesisi planından çok endişeli. 600 milyon tutarındaki tesisin bütçesi 1.2 milyon sterline yükseldi. Tabii böylesi dev bir bütçeyi; yeşili katledilecek bölge sakinleri belediyeye ödeyeceği konut vergileriyle kendi cebinden karşılayacak. Ayrıca Edmonton’a 7 belediyeden çöp getirilme planı da bölgede yoğunlaşacak trafiği yoğunlaştıracak. Bir diğer deyişle sorunun yarattığı sorunlar da cabası…

Yetkililerce tesisin bölgeye ucuz elektrik sağlayacağı istihdam yaratacağı ve yatırımları bölgeye çekeceği söylense de sağlık endişeleri ve hava kirliliğinin çoğalmasına ilişkin kaygıları giderici yanıtlar verilememekte. Ayrıca “Climate Emergency” ilan eden Enfield Belediyesi’nin karbon salınımını düşürmeye yönelik çabalarını da baltalayacağı aşikar.

5 Mayıs’ta yerel seçimleri bu açıdan çoook önemli. Edmonton bölgesindeki seçmenler, seçenekler arasındaki üç adayı işaretleyebilecek. Siyasi partilerin sınırlarına sığımayan ve arıtma tesisine kesinlikle karşı çıkan bağımsız adaylardan Oktay Cinpolat ve Telesha Reid’in yanı sıra Yeşiller de üçüncü oyu hak ediyorlar.

“Black Lives Matter” (Siyahların Hayatı Değerlidir) Telesha Reid’i ve Cinpolat’ı destekliyor. Hatırlarsanız “Black Lives Matter” ABD’de ırkçı bir polisin siyah bir vatandaşı orantısız güç kullanarak ölümüne neden olmasından sonra ortaya çıkmış ve bütün dünya çapında da destekçi bulmuştu. Londra’da pek çok gösteri yapan, Bristol’da da Haziran 2020’deki ırkçılık karşıtı protestoda İngiliz köle taciri Edward Colston’ın heykelini denize atan bu kampanya destekçileriydi…

Sevgili okur bu yazımı Edmonton bölgesinde yaşayan dostlarınıza pas ederseniz siz de yeşilden ve iyiden yana katkı sunmuş olursunuz diye düşünüyorum. Teşekkür ederim.

***

Toplumsal çalışmalarıyla tanınan Zeynep Dikmen ve ailesindeki 4 kuşak kadını anlatan “Zeynep 4 Kuşak” kitabının tanıtımı Kuzey Londra Toplum Merkezi’nde (DAY MER) yapılacak. Toplantıda sinevizyon gösterimi ve Sedat Sarıca’dan müzik dinletisi de yer alacak. İAKM-Cemevi’ndeki tanıtımı kaçıran arkadaşlarla 29 Nisan Cuma saat 18’de “22 Moorfield Road N17 6PY” adresindeki Kuzey Londra Toplum Merkezi’nde buluşalım.

2600890cookie-checkOktay Cinpolat neden kazanmalı?
Önceki haberBüyüknohutçu cinayeti unutturulmak isteniyor!
Sonraki haberİktidar ve muhalefet uzun zaman sonra ilk kez uzlaştı
Faruk Eskioğlu, (1958, Akşehir) gazeteci ve yazar. 1985'ten bu yana yaşadığı Londra'dan Türkiye'deki ulusal medyaya yönelik muhabirlik, temsilcilik yaptı. Londra'da yayınlanan Türkçe toplum gazetelerinde çalıştı ve bazı gazetelerin kuruluşunda yer aldı. Halen sosyolojik değeri olan haber ve araştırmalara ağırlık veren yazar, halen 2004'te kurduğu Açık Gazete'yi (acikgazete.com) yönetiyor ve köşe yazarlığını sürdürüyor.Eskioğlu, 13'üncü yüzyılın sonunda Horasan'dan Akşehir Maruf köyüne yerleşerek tekke kuran Hasan Paşa soyundan geliyor. Hasan Paşa'nın oğlu Şeyh Hacı İbrahim Veli Sultan'ın "Mülk Allahındır" felsefesiyle Anadolu'da bir ilk sayılan kendine adına kurduğu yoksullara yardım vakfı ise halen faaliyettetir.Eskioğlu, ilk ve orta öğrenimini Akşehir'de tamamladıktan sonra 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’te Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde "master" yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. Aralık 1985’te kendi deyimiyle "siyasi sürgün" olarak geldiği Londra’da ilk 2 yıl baba mesleği kasaplık yaptı. İngilizce öğrendikten sonra medya okudu. Uzun yıllar Nokta dergisi İngiltere Temsilciliği, Hürriyet Londra bürosunda habercilik yaptı. Gazeteciliğin yanısıra 1986-98 arasında grafiker tasarımcı olarak çalıştı. Ayrıca pek çok siyasi afiş ve logo tasarladı.1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak görev yaptı. “Basında etik ve toplam kalite yönetimi” üzerine araştırmalar yaptı, bu konudaki konferans ve panellere katıldı.Türkiye’deki 2001 ekonomi krizinde Londra’ya dönerek grafiker tasarımcılık ve gazeteciliği sürdürdü. Toplum gazetelerinden Olay’da genel yayın yönetmenliği yaptı. Londra’da ilk Türkçe internet gazetesini çıkardı ve toplum gazetelerine ilk ajans hizmeti sundu. 2004’te dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. İki ayrı toplum gazetesini yayına hazırladı. Türkiye’deki bazı tv kanallarına haber geçti, uzun süre Akşam Londra Temsilciliği’ni üstlendi.Londra'da 2004’te "İçimizden Birisi: Vanunu" başlıklı bir kısa film çekti. Londra'daki toplumu anlatması açısından bir ilk sayılan "Aşkolsun! Adı Aşkolsun" başlıklı belgesel romanı 2007’de Türkiye’de yayımlandı. Türkiye'den 150 ve Kıbrıs'tan 100 yıllık İngiltere'ye göçün anlatıldığı 3 ciltlik "Londra'da Bizim'Kiler" başlıklı araştırması 2019 sonunda çıktı. Eskioğlu’nun Su ve Defne (2004) adlı ikiz kızları bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

six + 17 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.