“Okulda Covid görülmesinde yapılacaklar” rehberi yayınlandı

Rehbere göre bir sınıfta pozitif vaka çıkması halinde o sınıftaki öğrenciler ve öğretmenler takibe alınacak, 14 gün boyunca günde en az iki defa semptom sorgulaması yapılacak ve ateşleri ölçülecek.

Sınıfın teneffüs saatleri de diğer sınıflardan farklılaştırılacak.

Semptom gösterenler sağlık kuruluşlarına gönderilip test sonuçlarına göre vaka olarak kabul edilecek, belirtisi olmayanlar ise vaka sayılmayacak.

Aynı sınıfta 10 gün içinde 2 defa vaka tespit edilirse öğrencilerin tamamına yakını temaslı kabul edilecek ve 14 gün boyunca eve gönderilecek.

Öğretmenlerin pozitif çıkması durumunda ne yapılacağı ise öğretmenlerin okul dışında riskli bir teması olup olmadığına göre kararlaştırılacak.

Riskli bir temas yoksa ilk pozitif vaka çıkan sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilip eve gönderilecek.

Tüm öğretmenler temaslı kabul edilecek, maske takarak okula devam edecek ve en az iki saatte bir semptomlarına bakılacak.

Semptom gösteren öğretmenler sağlık kuruluşlarına gönderilecek ve testleri pozitif çıkarsa vaka sayılacak.

Öğretmenin okul dışında riskli bir teması varsa öğrenciler evlere gönderilmeyecek ve iki hafta boyunca en az iki saatte bir semptomlarına bakılacak.

Belirti gösteren öğrenciler ve öğretmenler sağlık kuruluşlarına gönderilecek ve test sonuçlarına göre vaka olarak kabul edilebilecek.

Her iki senaryoda da öğrenciler ve sınıftaki diğer öğretmenlerin maske takması gerekecek.

Servislerde vaka çıkması durumunda da o servisi kullanan öğrenciler ve personelin maske takması gerekecek.

Okul öncesi eğitim ve kreşlerde öğretmen veya öğrencilerde vaka görülmesi durumunda ise öğrenciler 14 günlüğüne evlere gönderilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.