Okumuş cahil

Hemen arkasında da, bizlerin ise işe yaramadığımız, eksiklerimiz anlatılır.
    
Burada, hamasi duygulara kapılmadan, tarihteki başarılarımız  hikayelerine girmeden şu andaki durumu objektif bir gözle ortaya koymaya çalışmak istedim.
    
BATI… Hemen ifade edelim ki; batının yanlışlıkları kendisine. Uyuşturuculuğu, ben merkezciliği (sadece kendini düşünen), aile ve evlilik anlayışları, sömürücülüğü.
    
Öte yandan, çalışkanlığı, merakı, başarma azmi, kendi içindeki dürüstlüğü, kurallara bağlılıkları, çalışma disiplini, bilgiye verdiği değer…
    
BİZ… Değerlerimiz,  çok açık emretmesine rağmen, bu değerlere ters bir hayat tarzımız var. Tembelliğimiz, ön yargılarımız, çağ dışı ideolojilerimiz, kural tanımamazlık, kısa yoldan zengin olma hastalığımız, şöhret çırpınışları…
    
Batılılar, akılları ve tecrübeleriyle doğruları bularak muvaffak olabiliyorlar.
Bunlardan bazıları; bilginin değeri, çok çalışmak, araştırmak, insanları düşüncelerine göre tasnif etmemek, doğruların kimden ya da nereden olduklarına bakmadan onlarla cesurca yüzleşebilmek.
     
Batı,  kendi kültürüne uymayarak (bizden aldıklarıyla demiyorum) fakat, bizim kültürümüzle örtüşen  kendi doğrularıyla hareket ettikleri zaman başarılı olmuşlardır.
     
İyi incelenirse buldukları doğrular bizim kültürümüzde olan ve asırlardır yaşadığımız değerlerdir. Ancak, sonradan bunlar bizde terkedilmiş ve o vakit sıkıntılar başlamıştır.
    
Değerlerimizin derinliklerini değil, yüzeysel olanlarını sakladık. Kendimizden uzaklaştıkça, toplum olarak geriledik. Kendi dar dünyamızda yaşamaya başladık. Hamasi şiirlerle ve nutuklarla büyüdük. Batının gelişmelerini duyunca da moralimiz bozulmasın diye geçmişimizle avunmaya çalıştık. Dünyada neler olup bittiğinin geç farkına vardık. Maalesef, bu yanlışların önderliğini de tahsilli olanlarımız yaptı. Alt kesimler, kendilerini muhafaza etmeye çalıştılar.
    
Değilse, sıradan vatandaşların bir çok konuda tahsillilerden önde olmasını nasıl izah edeceğiz?
   
Toplumun hallettiği meselelerin,  daha yukarılarda halen tartışma ve çatışma konusu yapılması nedendir?
    
Batı kendi değerlerini terk ederek ilerledi, bizler, kendi değerlerimizi terk ederek geri kaldık. Her ne hikmetse,  tahsil gördükçe sanki çağdaş manada cahilliğimiz artıyor. Ve ne ilginçtir ki, cahillerimiz (tahsil görmeyenler) ise batılı standartlarda  düşünebiliyor.
    
Şu son günlerdeki tartışmalar bir bakın; en fazla tahsil görenlerimiz,  batının çağdaş standartlarına en çok karşı çıkanlar değil mi?
    
Çok garip ve karmaşık bir durumdayız.
Bizde eğitim görenler, batının cahili gibi…
Cahil dediklerimiz ise, batının eğitimlisi gibi….
 Benim de kafam karışık. Fakat, ortadaki sonuçlar bunlar.
    
Kendi hayal dünyamızda yaşayacağımıza, geride kalmamızın sebeplerini araştırıp doğrulara yönelmek gerekir.
    
Ama bilinsin ki; doğrulara yöneldiğimiz yerde kendimizi bulacağız.
Asıl kendimizi…


izzettinicin@hotmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.