Olimpos’ta arkeologlar yeniden sondaj yapacak!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’dan Olimpos antik kentinde yapılan sit düzenlemesi ve imar planına ilişkin açıklama geldi. İmar planı yapılabilmesi için sit derecesi düşürülen alanda arkeologlar yeniden sondaj çalışması yapılacak…

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Yazır Mahallesi sınırlarında bulunan dünyaca ünlü Olimpos antik kentinin yer aldığı bölgede sit derecesi düşürülen alanın zemininde yeniden sondaj çalışması yapılacak. Olimpos’ta kaçak ve plansız yapılaşmanın işgali altındaki vadinin bir bölümü 2. Derece sit alan olarak korunuyordu. Bu alandaki yapılaşmanın yasal statüye kavuşturulması için sit derecesi 2.’den 3’e düşürülmüş, ardından hazırlanan koruma amaçlı imar planı ise Bakanlık tarafından onaylanmıştı. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, katıldığı bir televizyon programında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yerel halkın ve belediyelerin planı desteklediğini belirterek, “Böyle bir plana ihtiyaç vardı orada. Ama ben yine herkes huzurlu olsun diye Cuma günü bir talimat verdim bakanlığa. ‘Oraya tekrar bir arkeoloji irdeleme ekibi gönderin,  jeo-radara gerek yok ama ek sondaj yapın’ dedim. Ben sonuçta aykırı bir şey çıkacağını sanmıyorum ama herkes emin olsun, içi rahat olsun. Bu hafta başlıyor ekipler, ilave sondaj da yapılacak” diye konuştu.  

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, katıldığı bir televizyon programında Olimpos antik kentiyle ilgili arkeolojik sit alanı ve koruma imar planı tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. CNN-Türk televizyonunda Hakan Çelik’in sunduğu ‘Hafta Sonu’ programına konuk olan Bakan Ersoy, Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Yazır Mahallesi sahilinde yer alan Olimpos’la ilgili soruları yanıtladı.

ERSOY: ‘OLİMPOS 1990’LARDAN SONRA İZİNSİZ VE PLANSIZ YAPILAŞTI’

Olimpos’taki sit derecesi değişikliği ve ardından hazırlanan koruma amaçlı imar planı konusuna değinen Bakan Ersoy, “Bu konu benim bakanlığımdan önce netleşmiş, gerçekleşmiş bir konu. O yüzden ben dosyasını istettim, çok detaylı bir şekilde de inceledim. Ben hikâyeyi olduğu gibi anlatayım size. 1990’lı yıllardan itibaren Olimpos Deresi çevresinde izinsiz ve plansız, ahşap bungalov tarzı yapılaşmalar başlıyor ve hem iç turizm hem de dış turizmde cazibe noktası haline geliyor. Ondan sonra bu yapılaşmalar artıyor. Kontrolsüz yapılaşma arttığı için, 2017 yılında hem oranın yerel belediyesi hem de Olimpos Kazı Başkanlığının talebi üzerine bir arkeolojik sit irdelemesine (jeoradar taraması ve sondaj çalışması) başlanıyor. Bunun sonucu olarak da mevcut arkeolojik sit düzenlemesinde, 1., 2. ve 3. Derece arkeolojik sit düzenlemeleri tekrar yapılıyor” diye konuştu.

SİT DERECESİ DÜŞÜRÜLEN ALAN 24 HEKTAR

Olimpos’taki sit alanının 2017 öncesinde toplam 614 hektar olduğunu dile getiren Bakan Ersoy, yeniden yapılan düzenlemenin ardından 200 hektarlık 1. derece arkeolojik sit alanının 250 hektara çıkarıldığını kaydetti. Geriye kalan 414 hektarlık 2. derece arkeolojik sit alanından, vadi içindeki kaçak yapılaşmaların yoğunlaştığı bölgede kalan 24 hektarlık kısmının koruma derecesinin ise 3. dereceye düşürüldüğünü belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Şu anda yeni planda 1. derecedeki arkeolojik sit alanı 250 hektara çıkarılıyor, yani alan genişletiliyor. Ören yeri kazı başkanlığımızın talebi üzerine yapılıyor” ifadelerini kullandı.

‘ZATEN O BİNALAR ORAYA 30 YILDIR YAPILMIŞ’

Birinci ve ikinci derece arkeolojik sit alanlarında herhangi bir yapılaşmaya izin verilmediğini ve olduğu gibi korunması gerektiğini dile getiren Bakan Ersoy, sit derecesi değişikliğinin kaygılara neden olup olmadığı yönündeki soruyu ise şöyle yanıtladı:

“Kaygı şöyle oldu; maalesef sosyal medyada ve bazı platformlarda bu bilinçli olarak yapılıyor, her zaman karşımıza çıkan bir konu. Sanki alanın tamamının arkeolojik sit derecesi düşürüldü gibi algı yaratılmaya çalışıldı. Burada zaten 1990’dan beri temelsiz, ahşap bungalov yapılaşma var. Toplamına baktığınızda 614 hektarın sadece yüzde 4’lik kısmı 3. derece arkeolojik sit alanı oluyor, geri kalanı korunuyor. Şimdi bu plan niçin gerekli? Otomatikman 3. derece arkeolojik site çevirdiğiniz zaman bir koruma planı yapmak zorundasınız. Bu koruma planı dâhilinde, planın dışında kalan alanlar ve planın içinde yeşil alan ve yol güzergâhında kalan binalar zaten yıkılacak. Orada uygunsuz binaların yıkımının önünü açıyoruz. Diğerleri de plan çerçevesinde resmileşmiş olacaklar. Şimdi belediyenin düzenli bir şekilde altyapı götürme şansı var. Zaten o binalar oraya 30 yıldır yapılmış. Plan ahşap temelsiz ve iki katlı binalara izin veriyor.”

‘ORAYA TEKRAR EKİP GÖNDERİN, EK SONDAJ YAPIN’ TALİMATI VERDİM

Olimpos için hazırlanan koruma amaçlı imar planını, Yerel belediye (Kumluca), Antalya Büyükşehir Belediyesi ve yöre halkının desteklediğini kaydeden Bakan Ersoy, “Böyle bir plana ihtiyaç vardı orada. Ama ben yine herkes huzurlu olsun diye Cuma günü bir talimat verdim bakanlığa. ‘Oraya tekrar bir arkeoloji irdeleme ekibi gönderin,  jeo-radara gerek yok ama ek sondaj yapın’ dedim. Ben sonuçta aykırı bir şey çıkacağını sanmıyorum ama herkes emin olsun, içi rahat olsun. Bu hafta başlıyor ekipler, ilave sondaj da yapılacak. Ben Antalyalıyım aslen ve Olimpos’ta yapılaşmaya asla izin vermem” diye konuştu.

Önceki haberİNGİLTERE… Empati yoksunları
Sonraki haberAyşenur Arslan mahkeme kararıyla geri dönüyor!
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

six + 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.