Orman yangın üssünü otel inşaatına açtılar!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya’nın önemli turizm merkezlerinden Belek’te Bakan Ersoy’un sahibi olduğu otele bitişik parselde yapılan imar planı değişikliği tartışma yarattı. Orman yangın üssü olan arazinin bir kısmını da otellere açan plan değişikliği ile halkın denizle buluşması için ayrılan alanlarda 3 yeni otel inşa edilecek.

Antalya Belek sahilinde yapılan imar planı değişikliği ile toplam 6 yeni parsel daha betonlaşmaya açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca onaylan plan değişikliği, Serik Belediyesi’nce askıya çıkarıldı. Yapılan imar planı değişikliğine göre daha önceki planda kamping, günübirlik alan, spor alanı ve orman yangın üssü olarak ayrılan Belek’teki 3 ayrı parsel ‘Günübirlik Tesis Alanı’, ‘Turizm Tesisi Alanı’ olarak belirlenirken, ‘Orman Yangın Üssü’ olan parselin büyük bölümünün de yapılaşmaya açılması dikkat çekti. Aynı bölgede bulunan Kadriye Mahallesi sahilindeki 3 parsel ise günübirlik kullanım alanı ile golf ve konaklama alanında yapılan imar planı değişikliği ile ‘Günübirlik Tesis Alanı’, ‘Turizm Tesis Alanı’ ve ‘Teknik Altyapı Alanı’ olarak belirlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın planlama yetkisinde olan alandaki imar planı değişikliği ile 22 kilometre kıyı şeridine sahip olan Serik ilçesinde halkın doğrudan denizden yararlanabileceği yaklaşık 500 metrelik bir alan bırakıldı. Bir önceki dönem Serik Belediye Meclis Üyeliği yapan Hüseyin Barış Ünal, “Bölgemizdeki 1000 yataklı orta ölçekli bir otelin bile 200-300 metre sahil şeridi kullandığı düşünülürse vatandaşımızın uğradığı haksızlığın boyutu ortadadır” diye konuştu.

BELEK’TEKİ ORMAN YANGIN ÜSSÜNÜN ARAZİSİ OTELLERE AÇILDI

Antalya’nın Serik ilçesi sahilinde yer alan Belek Turizm Merkezi’nde yapılan imar planı değişikliği ile daha önce Belek ve Kadriye belde belediyelerine tahsis edilerek otellerle çevrili bölgede halkın denizle buluşmasını sağlayan toplam 6 parsel otel inşaatlarına açıldı. Mevcutta 50’ye yakın 5 yıldızlı otele ev sahipliği yapan Belek bölgesinde 145 ada 23, 24 ve 42 parsellerde yapılan imar değişikliği ile daha önceki planda günübirlik tesis alanı, spor alanı ve orman yangın üssü olarak ayrılan parseller, yeni planda ‘Günübirlik Tesis Alanı’, ‘Turizm Tesisi Alanı’ ve ‘Orman Yangın Üssü’ olarak belirlendi. Daha önceki planda ‘Orman Yangın Üssü’ olan parselin büyük bölümünün de yapılaşmaya açılması dikkat çekiyor. 1960’lı yıllarda bölgedeki kıyı kumullarının ilerleyişini durdurmak amacıyla devlet eliyle dikilen fıstık çamlarının oluşturduğu ormanlar, sıcak yaz aylarında yangın riskiyle de karşı karşıya bırakıyor. Yeni planda otellere açılan arazi, orman yangın üssü olarak ayrılmıştı. Orman yangınlarına karşı ekiplerin acil müdahale yapabilmesi için ayrılan yangın üssünde, bir helikopter pisti de bulunuyor. Belek’te 1997-2005 yılları arasında 70 civarında orman yangını çıktığı belirtiliyor.

KADRİYE SAHİLİNDEKİ GÜNÜBİRLİK ALAN DA OTELLERE AÇILDI

Yine aynı bölgede bulunan Kadriye Mahallesi sahilinde 579 Ada, 19, 36 ve 37 parsellerden oluşan 3 parça arazi ise mevcut planda günübirlik kullanım alanı ile golf ve konaklama alanı iken yapılan imar planı değişikliği ile ‘Günübirlik Tesis Alanı’, ‘Turizm Tesis Alanı’ ve ‘Teknik Altyapı Alanı’ olarak ayrıldı.

YENİ PLANA GÖRE 1200 YATAKLI OTEL YAPILABİLECEK

Plan hükümlerine göre Kadriye’deki Turizm Tesis Alanı’nda 5 katlı ve 750 yatak kapasiteli, Belek’te ise 5 katlı ve 1200 yatak kapasiteli oteller inşa edilebilecek. Serik Belediyesi’nin plan değişikliğine ilişkin yaptığı duyuruda, söz konusu alanlarla ilgili 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planında yapılan değişikliğin Kültür ve Turizm Bakanlığı Plan İnceleme ve Değerlendirme Kurulu’nun 16.01.2020 tarih ve 2020/01-01 sayılı kararı doğrultusunda uygun görülerek 28 Ocak’ta onaylandığı kaydedildi. Serik Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü’nde 9 Şubat’ta askıya çıkarılan plan değişikliği, bir ay süreyle askıda kalacak.

22 KİLOMETRELİK SAHİLİ OLAN İLÇEDE HALKA 540 METRE KALDI

İmar planı değişikliği ile halkın denizle buluşabildiği son kıyı alanlarının da betonlaşmaya açılması tepkiyle karşılandı. Bir önceki dönem Serik Belediyesi Meclis Üyeliği yapan Hüseyin Barış Ünal, “Kuş uçuşu 22 Km sahil şeridi olan ilçemizde sahil şeridimiz son düzenleme ile Belek’te 880 metreden 280 metreye, Kadriye sahilinde ise 500 metreden 260 metreye düşürülmüştür. Bölgemizdeki 1000 yataklı orta ölçekli bir otelin bile 200-300 metre sahil şeridi kullandığı düşünülürse vatandaşımızın uğradığı haksızlığın boyutu ortadadır” diye konuştu.

OTELLERE AÇILAN SAHİL DAHA ÖNCE HALK İÇİN TAHSİS EDİLMİŞTİ

Belek sahilinde daha önceden günübirlik tesis alanı olarak kullanılan 95.098 metrekarelik parsel ile kamping alanı olarak ayrılan 83.034 metrekarelik parselin dışında Kadriye sahilindeki 124.788 metrekarelik günübirlik tesis alanlarının yüzde 50’sinden fazlasının 3 adet yeni otel inşa edilebilmesi için hakkaniyetsiz biçimde küçültüldüğünü savunan Ünal, söz konusu alanların daha önce ilçe halkının kullanımı amacıyla tahsis edildiğini dile getirdi.

‘DEĞİŞİKLİK PLANLAMA VE ŞEHİRCİLİK İLKELERİ GÖZETİLMEDEN YAPILDI’

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın planlama yetkisinde olan Belek Turizm Bölgesi’ndeki imar planı değişikliğinin kamu yararı, planlama esasları ve şehircilik ilkeleri gözetilmeden yapıldığını dile getiren Hüseyin Barış Ünal, şunları söyledi: “Bu plan değişikliği ile yaz aylarında 150 bini geçen nüfusuyla halkımızın sahil kesimini ve denizi kullanabilmesini çok ciddi düzeyde sınırlandırmaktadır. Bölgemizin 1984 yılında turizm merkezi ilan edilmesi ve 2006 yılında Kumköy sahilinin de plana eklenmesi ile birlikte vatandaşımızın sahillerimizde nefes alacağı alan yok denecek kadar azalmıştır. Kültürel yaşamımız, anılarımız, geleceğimiz yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır.

‘HERKES PLANA KARŞI İTİRAZ HAKKINI KULLANMALI’

Belek sahilimizde günübirlik tesis, kamping, spor ve yangın üssü olarak ayrılan yaklaşık 400 dönüm alandan 80 dönüm ve Kadriye sahilimizde günübirlik tesis alanı olarak ayrılan 160 dönüm alandan sadece 90 dönüm yer ayrılması yaz nüfusu 150 bini geçen ilçemiz için çok büyük haksızlıktır. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki hangi parti ve görüşten olursak olalım birlik olmak zorundayız. Sohbet ortamlarındaki bireysel tepkiler maalesef sonuçsuz kalmaktadır. Plan değişikliğinin iptali için itiraz sürecine verilecek desteğin; mevcut belediye başkanımızın devlet kurumlarında, bölge milletvekillerimizle TBMM’de ve ilgili bakanlıklarda elini güçlendireceğini ve çözüm noktasında çok olumlu katkısının olacağını unutmamalıyız. 09.03.2020 tarihinde askıdan inecek olan bu plana karşı yasal hakkımız olan itiraz süreci devam etmekte olup, herkesin bu hakkını kullanması gerekmektedir. Tüm halkımızı bu konuya duyarlı olmaya ve hep beraber mücadele etmeye davet ediyorum.”

PLAN DEĞİŞİKLİĞİ YAPILAN ALAN BAKAN ERSOY’UN OTELİNE KOMŞU

Belek’te yapılaşmaya açılan ve ihaleye çıkarılması beklenen parsellerin bitişiğinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un sahibi olduğu şirket bünyesinde faaliyet gösteren bir golf otelinin bulunması dikkat çekiyor.

2388000cookie-checkOrman yangın üssünü otel inşaatına açtılar!
Önceki haberİNGİLTERE… DÜNYA GAZETECİLERİ, BİRLEŞİN!
Sonraki haberHasan Hüseyin Korkmazgil anılıyor
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.