Orta Çağın kültür mirası bugüne neler anlatıyor

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Bu yıl 24’cüsü düzenlenen Uluslararası Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu 7-9 Ekim tarihleri arasında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. İnternet üzerinden canlı sunulacak bildirileri meraklıları da takip edebilecek.

Beçin şehrini kimler kurdu ve bugün ne durumda? Bozkırda, tarlaların ortasında zamana meydan okuyan türbesiyle bugüne bir şeyler anlatmaya çalışan Turasan Dede kimdi? Keykubadiye ve Kubadabad sarayları nerededir, kimler neden yaptırdı? Cumhuriyet dönemi köy okullarına ne oldu? Kayseri’den Mersin’e mezarlıklardaki taşlar bize ne anlatıyor. Osmanlı mezar taşlarında neden ağaç motifleri vardı? Selçuklu döneminde adlarına anıt mezarlar inşa edilen kadınlar kimlerdi? İslam tasvir sanatında Hz. Meryem ve Hz. İsa nasıl yansıtılıyordu? Sabahattin Ali’nin romanlarındaki kültür varlıklarına bugün ne oldu? Metin Erksan’ın Sevmek Zamanı filmi bize ne söylüyor? Osmanlı dönemindeki hapishanelerin mimarisinin ortak özellikleri neydi? Bütün bu soruların yanıtları bu yıl 7-9 Eklim tarihleri arasında Nevşehir’de gerçekleştirilecek olan sempozyumda tartışılacak. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde bu yıl 24’üncüsü düzenlenen Uluslararası Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu’nda yüzün üzerinde akademisyen ve araştırmacı bildiri sunacak.

24 YILDIR SÜRDÜRÜLEN BİLİMSEL BULUŞMA BU YIL NEVŞEHİR’DE

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu 7 Ekim’de başlıyor. İlki 1997 yılında Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nün öncülüğünde yapılan sempozyum, o tarihten itibaren her yıl bir başka üniversite bünyesinde gerçekleştirilerek sanat tarihi ve arkeoloji alanlarında yapılan çalışmaların akademik topluluk ve kamuoyu ile paylaşılmasını sağlıyor.

KÜLTÜREL MİRAS, ARKEOLOJİ, ALAN YÖNETİMİ VE MÜZECİLİK

Sempozyumda bu yıl sunulacak bildiriler, Sanat Tarihi, Ortaçağ ve Sonrası Kazı ve Yüzey Araştırmaları, Kültürel Miras, Kültürel Mirasın Korunması ve Mimari Restorasyon, Arkeolojik Alan Yönetimi, Arkeometri, Restorasyon, Konservasyon ve Müzecilik ile Metodoloji ve Terminoloji gibi konulardan seçildi. Sempozyumun bildirileri internet üzerinden canlı sunulacak ve dileyen katılımcılar izleyebilecek.

ORTA ÇAĞIN ZAMANA YENİLEN KENTLERİ YENİDEN KEŞFEDİLİYOR

Yeni coğrafi keşifler ve teknolojik buluşlarla birlikte ulaşım ve ticaret yollarının değişmesine, savaşlar ve buna bağlı göçlerle parçalanan coğrafyaların ortak kaderi Orta Çağ’ın pek çok önemli kentinin de zamanla silikleşmesine yol açtı. Ani (Kars), Beçin (Milas), Kozan, Ayasuluk (Selçuk), Lüleburgaz, Uluborlu (Isparta) ve Birecik (Şanlıurfa), Hasankeyf (Batman), Kahta (Adıyaman) bunlardan sadece bir kaçı. Bir zamanlar kimi bir beyliğin başkenti kimi de stratejik önemi nedeniyle zenginleşerek önemli bir ticaret ve kültür merkezine dönüşen bu kentler zamanla önemini yitirdi, Beçin ve eski Hasankeyf gibi tarihten silinenleri de oldu.

YAKIN DÖNEME ODAKLANAN KAZILAR TARİHE IŞIK TUTUYOR

Son yıllarda Edirne’den Kars’a, Alanya’dan Sinop’a birçok bölgede gerçekleştirilen Orta Çağ dönemine ait kazılar Anadolu’nun siyasi ve kültürel tarihine ilişkin yeni bulguları da beraberinde getiriyor. Geçmişte antik çağ üzerinde yoğunlaşan arkeolojik kazı ve araştırmaların son yıllarda daha yakın dönemlere de odaklanması, Anadolu tarihinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacak. Sempozyum, bu çalışmalardan elde edilen bulguların paylaşılması açısından oldukça önemli.

ERKEN CUMHURİYET DÖNEMİ KÖY OKULLARI

Selçuklu, Bizans, Osmanlı ve Beylikler dönemlerine ait çeşitli yapı ve süslemelerin yanı sıra kazıları yapılan Ortaçağ kentleri ve kalelerine ilişkin bildirilerin yer aldığı sempozyumda ayrıca erken Cumhuriyet dönemi köy okullarıyla ilgili sunuma da yer veriliyor.

SABAHATTİN ALİ’NİN ROMANLARINDA ANLATTIĞI KÜLTÜR MİRASI

Anadolu’dan Balkanlara, İran’dan Avrupa’ya uzanan coğrafyada yapı, seramik, resim ve gündelik yaşama ilişkin birçok ayrıntıyı içeren kültürel bir yolculuğun öyküsünün ele alınacağı sempozyumda dikkat çeken bildiriler de bulunuyor. Erdal Zeki Tomar’ın ‘Sabahattin Ali’nin Eserlerinde Kültür Varlıkları’ başlıklı bildirisi ile Doç. Dr. Muzaffer Yılmaz’ın ‘Bir Sanat Tarihçi Olarak Metin Erksan Ve Sevmek Zamanı Filmi’ başlıklı sunumu bunlar arasında.

BEÇİN KALESİNDEN HOLLANDA RESMİNE UZANAN ZENGİN İÇERİK

Sempozyumda ayrıca 17. Ve 19 yüzyıl Hollanda resim sanatına ilişkin sunumlara da yer veriliyor. Önemli bir Ortaçağ kenti olan Alanya Kalesi ile Edirne’deki Osmanlı Sarayı, Beçin (Milas) ve Harput (Elazığ) Kalesinde yapılan kazılarda elde edilen bulgular da sempozyumda paylaşılacak. Sempozyumda, Türkiye için yeni bir çalışma alanı sayılan savaş arkeolojisine ilişkin bir sunum da yer alıyor. Anadolu Selçuklu Devleti ile Bizans İmparatorluğu arasında 1176’da yapılan Miryakefalon savaşının yapıldığı yer olduğuna inanılan Isparta Gelendost yakınlarındaki bölgeye ait yüzey araştırmalarına ilişkin bulgular sempozyumda paylaşılacak.

Sempozyum programına ve takip etmek için gerekli ayrıntılara bu bağlantıdan erişilebilecek: https://uotk.nevsehir.edu.tr/tr/sempoyum-programi

Fotoğraflar: (Yusuf Yavuz arşivi)
2458030cookie-checkOrta Çağın kültür mirası bugüne neler anlatıyor
Önceki haberDolar/TL 7,87 seviyesini aşarak rekor kırdı
Sonraki haberLondra’da Kıbrıslı Türk işadamına anlamlı jest
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.