Pakistan’da genel seçim: Partiler başa baş gidiyor

Pakistan’da siyasi karışıklık, ekonomik kriz ve güvenlik endişeleri gölgesinde dün yapılan genel seçimler başa baş gidiyor.

Ülkenin seçim komisyonu, şu ana kadar 336 sandalyeli Ulusal Meclis’teki 70 sandalye için sonuçları açıkladı.

Buna göre, hapisteki eski Başbakan İmran Han’ın partisi Pakistan Adalet Hareketi’nin (Pakistan Tahrik-i-İnsaf – PTI) desteklediği bağımsızlar 24 sandalye kazandı.

Pakistan Seçim Komisyonu’na göre, suikaste kurban giden ülkenin eski Başbakanı Benazir Butto’nun oğlu Bilawal Butto liderliğindeki Pakistan Halk Partisi (PPP) de yine 24 sandalye kazandı.

Navaz Şerif’in Pakistan Müslüman Birliği-Navaz (PML-N) şu ana kadar sayılan sandalyelerden 18’sini kazandı.

Bir siyasi partinin parlamentoda çoğunluğu kazanabilmesi için 133 sandalyeye ihtiyacı var.

Seçimlerde, yeni Ulusal Meclis’in yanı sıra PML-N, PPP ve PTI olmak üzere üç ana siyasi partinin yarıştığı dört idari yasama meclisi de belirlenecek.

Parlamentonun feshedildiği 9 Ağustos 2023’ten bu yana ülkeyi geçici bir hükümet yönetiyor.

Pakistan’ın uzun süredir erişmekte zorlandığı istikrarlı bir hükümet, hem 241 milyonluk halkı hem de dünyanın geri kalanı için önemli.

Ülke siyasi istikrarsızlık, sivil-asker dinamikleri, Belucistan’daki isyan ve artan militan saldırılarının yanı sıra zayıf ekonomi ile de mücadele ediyor.

Oylamadan bir ay önce yüzde 28,3’e ulaşan enflasyonun yüksekliği nedeniyle halk, bir sonraki öğünü karşılayıp karşılayamayacağı konusunda endişe yaşıyor. Bu, onlarca yıldır süren yolsuzluk ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle uçurumun eşiğine gelmiş bir ekonomi izlenimi veriyor.

Analistler, Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) koşullu alınan 3 milyar dolarlık kurtarma paketinin en iyi ihtimalle geçici bir önlem olduğunu söylüyor.

Seçimler, Pakistan’ın küresel pozisyonunun yanında bölgesel ve küresel güçlerle diplomatik ilişkileri açısından da önemli sonuçlar doğuracak.

Yasaklı Pakistan Talibanı örgütünün saldırıları nedeniyle Afganistan’la gerilim tırmanırken, Hindistan’la ve İran’la artan tansiyon ve ABD-Çin rekabetinin dengelenmesi gibi dış sorunlarla da ülke karşı karşıya.

Sayılarla seçim
Ülke, hapisteki eski Başbakan İmran Han’ın liderliğindeki PTI’nın baskıyla karşı karşıya olduğu, kutuplaşmış bir siyasi ortamda sandık başına gitti.

Hükümeti Nisan 2022’de devrilen Han, bununla ilgili olarak Pakistan’ın güçlü ordusunu suçlamıştı.

Han, Ağustos ayından bu yana cezaevinde bulunuyor ve seçimlere katılması yasaklandı.

Kasım 2023’te sürgünden ülkeye dönen PML-N lideri ve eski Başbakan Navaz Şerif’in ordunun desteğini aldığı iddia edilmiş, seçimi kazanacağı tahmin edilmişti.

Seçimden önce, PML-N’nin kesin çoğunluğa ulaşamayabileceği ve koalisyon kurmak zorunda kalacağı tahminleri de yapılmıştı.

Seçimlerde oy vermek için 128 milyon kişi kaydoldu, bu da nüfusun neredeyse yarısını oluşturuyor.

Kayıtlı seçmenlerin yaklaşık %44’ü 35 yaşın altında; bu da gençlerin seçimlerin sonucu açısından önemli bir seçmen kitlesi olduğu anlamına geliyor.

Ancak seçimlere katılımın daha düşük olması bekleniyor. 2018’deki son seçimlere katılım %52’ydi.

Seçmenlerin yaklaşık 69 milyonu veya %53’ü erkek. Ülkede oy vermek anayasal bir hak olmasına rağmen, ülkenin kırsal kesimlerindeki pek çok kadının aşiret kuralları gereğince oy kullanmasına izin verilmiyor.

Kayıtlı seçmenlerin 10’da 6’ya yakını, Navaz Şerif’in PML-N’sinin stratejik olarak odaklandığı Pencap eyaletinde ikamet ediyor.

2755420cookie-checkPakistan’da genel seçim: Partiler başa baş gidiyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.