Petrol arama platformu geliyor

Bakan Yıldız, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası işbirliğince düzenlenen 2. Uluslararası Karadeniz Bölgesi Jeoloji Sempozyumu öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldız, Karadeniz’de sürdürülen petrol ve doğal gaz arama çalışmalarının ne durumda olduğuyla ilgili soruyu yanıtlarken, TPAO ve Petrobrass ile yapılan anlaşmaların artık somut adımlara dönüşmeye başladığını söyledi.

Bu kapsamda petrol ve doğal gaz arama çalışmalarında kullanılmak üzere Norveç’ten bu ay içinde büyük bir petrol arama platformunun yola çıkacağını ifade eden Yıldız, Aralığın ortalarında Sinop açıklarında olacak. Platformun 120 metre uzunluğunda kulesi var. Platformun İstanbul’dan geçişinde ve arama çalışmalarına başlaması sırasında tören düzenlemeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Karadeniz’de sürdürülen arama çalışmalarından oldukça umutlu olduğunu anlatan Bakan Yıldız, bu kapsamda 450 milyon dolar civarında bir yatırım yapılacağını söyledi.

Akçakoca’da da doğal gaz arama çalışmalarının devam ettiğini, burada bulunan doğal gazın Türkiye’de kullanılan miktarın 40’ta 1’ine denk geldiğini ifade eden Yıldız, bu miktarı artırmayı planladıklarını kaydetti.

MTA’nın Karadeniz’in altındaki jeolojik yapıyı tespit etmek amacıyla sismik arama gemisiyle ilgili olarak 60 milyon dolarlık yatırım planladıklarını belirten Bakan Yıldız, şöyle konuştu:

“Bu rakam bu konsepte göre düşük gelebilir ama yapacağı iş son derece önemli. İki yol içinde gelecek olan bu geminin yerini kiralama yöntemiyle bunu yapıyorduk ama artık bizim gerek depremle ilgili gerek jeoloji ile ilgili yapacağımız çok fazla araştırma var. İki boyutlu sismik araştırmalar böylece üç boyutluya da geçebilecek. O açıdan bunu son derece önemsiyorum.”

Bakan Yıldız, Petrobrass ile yapılan bu sondaj çalışmaların 2-3 yıl sürebileceğini sonuçta ciddi rezervlere ulaşabileceklerini söyledi.

1220710cookie-checkPetrol arama platformu geliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 + seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.