‘Phaselis’e otel yapılacağını duyunca nevrim döndü!’

Antalya’nın dünyaca ünlü antik kenti Phaselis’te inşa edilmesi planlanan 5 yıldızlı ve bin yatak kapasiteli tatil köyü projesine yönelik tepkiler sürüyor. Milli park sınırında bulunan, bir bölümü ise 1. derece arkeolojik sit alanı içerisinde kalan alanda inşa edilmesi planlanan 288 oda kapasiteli turistik tesisin engellenmesi için change.org sitesinde açılan imza kampanyasına destek verenlerin sayısı 25 bine yaklaştı. İmza kampanyasını başlatan 25 yaşındaki Antalyalı üniversite öğrencisi Melike Vergili, Phaselis’te otel inşa edileceği yönündeki haberi görünce nevrinin döndüğünü ve “yeter artık” dediğini belirterek, “Kötü zamanda doğmuşuz. Dünyamızı güzelleştirmek isterken bir yandan da bir sürü kayıplar veriyoruz. İnsan baştan aşağıya her şeyi düzeltmek istiyor” görüşünü dile getirdi.

ON GÜNDE 25 BİN KİŞİ ‘PHASELİS’İ KORU’ DEDİ

Turizmci işadamı Fettah Tamince’ye ait Ares Fasilis şirketi tarafından Phaselis antik kentinin bitişiğindeki arazide projelendirilen ve “Dream Of Phaselis” adı verilen otel girişimini engellemek amacıyla ‘change.org’ sitesinde “Phaselis Antik Kentini Koru” başlığıyla açılan imza kampanyasına destek verenlerin sayısı on günde 25 bine yaklaştı: (http://www.change.org/tr/kampanyalar/antalya-phaselis-antik-kentini-koru-dreamofphaselisehay%C4%B1r-save-phaselis-ancient-city-saynodreamofphaselis)

ÜÇ BAKAN’A 25 BİN KİŞİDEN ‘PHASELİS’E KIYMAYIN’ ÇAĞRISI

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e yönelik bir çağrıya da yer verilen imza kampanyası metninde, Antalya başta olmak üzere tüm ülkede turizm adına doğal ve kültürel varlıkların geri döndürülemez biçimde yozlaştırılarak yok edildiğine dikkat çekilerek, “Türkiye’nin ve muhtemelen dünyanın en önemli doğal ve tarihi varlıklarından biri olan Phaselis antik kenti alanına otel yapımına izin vermeniz demek, kısa vadeli ticari kazançlar adına bizim değerlerimizi ve geleceğimizi yıkıma uğratmak demektir” görüşüne yer verildi.

‘SİZDEN PHASELİS’İ TAHRİP ETMEK YERİNE KORUMANIZI TALEP EDİYORUZ’

Antik kent ve milli park bölgesine yapılacak büyük bir tesisin, inşa ve işletme aşamasında tarihi ve doğal yapıya zarar vereceği açık olmasına karşın ÇED Gerekli Değildir kararı verilerek inşaat izni verilmesinin kaygı verici olduğuna dikkat çekilen kampanya metninde, “Sizden, bu ülkenin mirası olan Phaselis antik kentini tahrip etmek yerine korumanızı ve dokunmamanızı önemle talep eder ve 1. derecede sit alanlarının korunmasıyla ilgili Ek 1’de yer alan karar uyarınca gereğinin yapılmasını arz ederiz” denildi.

MELİKE VERGİLİ: “YETER ARTIK NOKTASINA GELDİM”

Üç ayrı bakana sit alanlarının korunmasına ilişkin ilke kararlarının da anımsatıldığı imza kampanyasını başlatan 25 yaşındaki Antalyalı üniversite öğrencisi Melike Vergili, “artık Türkiye’de neler oluyor diye yatıp kalktığımız için gözlerim bunlardan başka bir şey görmüyordu. Haberi görür görmez ‘yeter artık’ noktasına geldim. Çare olmayacağını düşünsem de bu kampanyayı açmaya karar verdim. Açıkçası bu kadar insanın duyarlılık göstermesi beni de çok şaşırttı” diye konuştu.

‘KÖTÜ ZAMANDA DOĞMUŞUZ, İNSAN HER ŞEYİ DÜZELTMEK İSTİYOR’

Türkiye’de bir şeylere karşı durmayı çamurda çırpınmaya benzettiğini dile getiren ve güzel sanatlar bölümünde heykel öğrenimi gördüğünü anlatan Vergili, “kötü zamanda doğmuşuz. Dünyamızı güzelleştirmek isterken bir yandan da bir sürü kayıplar veriyoruz. Bu da bir sınav, bir tür evrilme aşaması. Fakat ne yönde evrileceğimizi bilemiyorum. Herkesin derdi de bu zaten: Ne olacak? Her şeyi düzeltmek istiyor insan. Baştan aşağıya” sözleriyle yaşanan süreci özetliyor.

‘HER YER OTEL DOLDU, TURİST PROFİLİ DE KÖTÜYE GİDİYOR’

17 yıl önce geldiği ve her yeri yeşil olan Antalya’nın çok farklı olduğunu anlatan Vergili, “evet, gelişmemişti, bu kadar çok otel yoktu ama bir potansiyel vardı. Konyaaltı plajına gidersiniz, sizi hasır şemsiye ve tahta şezlong karşılardı. Öyle bir plaj işletmesi, bir müzik veya deniz sporlarına ait araçları göremezdiniz. Gerçekten bakirdi, doğaldı. Zaman içerisinde bunlar kaybolmaya başladı. Oteller çoğaldı. Tatil köyleri ve golf otellerine daha sonra 7 yıldızlı olanlar eklendi. Yığılma olmaya başladı. Herkes komilikten müdürlüğe geçebilme hayaline kapıldı. 6-7 yıl öncesine kadar kente gelen turistlerle kontak kurabiliyorduk, onlara yardımcı oluyorduk. Bir kaç hafta önce ise markette gördüğüm turistlere yardım etmek için yanaştığımda, anlaşamadıkları halde yardım istemediler. ‘Sizi kandırırlar’ yalanı üzerinden otel rehberleri turistlere baskı yapıyor. Turistler de 5 liralık sigarayı 2 liraya almaya çalışıyorlar. Sonra da ‘esnaf kandırıyor’ oluyor. 1990’lardaki turist profili ile bugünküler arasında büyük fark var. Turist profili daha da kötüye gidiyor. Bunları görüyor yaşıyoruz” görüşünü dile getirdi.

‘PHASELİS’E OTEL YAPILACAĞINI DUYUNCA NEVRİM DÖNDÜ’

Turizmin başkenti olan Antalya’nın kent meydanının bir Teksas kasabası kadar boş olduğunu ve esnafın kan ağladığını anlatan Vergili, dükkânların siftah bile etmeden kapandığının altını çizerek, Phaselis’te neden yeni bir otel istemediğini şu sözlerle anlatıyor: “Bu nasıl bir yaklaşımdır bilemiyorum. Açıkçası şehrin ekonomisi kalmamış, kışları çoğu insan çalışmıyor, sezonu bekliyor. Çalışsa da düşük maaş alıyor. Onu da bir alıyor bir alamıyor. Doğal güzelliği olan her yere girdiler. Plajlar, ormanlar… Ah o Belek hele! Kısacası Phaselis’e de otel dediklerinde nevrim döndü. Yasalara göre istedikleri gibi biçimlendirseler de, biçimden biçime girseler de Phaselis’e bir otel istemiyoruz. Dert bu!”

DEV KAMYONLAR PHASELİS İÇİN KUM TAŞIYOR İDDİASI

Öte yandan Phaselis’teki otel girişiminin meslek odaları tarafından yargıya taşınacağı yönünde bilgiler ulaşırken, Tekirova’da yaşayan yurttaşların iddiasına göre dev kamyonlarla bölgeye getirilen kumlar, Cumayeri mahallesindeki boş arsaya dökülmek istendi. Phaselis’teki otel inşaatında kullanılacağı öne sürülen kumların yurttaşların tepkisi üzerine başka bir alana döküldüğü iddia edilirken, bölgeye 800 kamyon kum taşınacağı öne sürülüyor. Phaselis gönüllülerinin endişesi, milli park içerisinde bulunan proje alanına birçok örnekte olduğu bir gece yarısı iş makinelerinin girmesi.

FOTOĞRAF: Phaselis’teki ormanlık alanda kültür varlığı kalıntılarını yurttaşlar fotoğrafladı

1559130cookie-check‘Phaselis’e otel yapılacağını duyunca nevrim döndü!’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.