Piyanist Türk gencinden başarılı konser

Dünyaca ünlü müzik okulu Trinity College’e,17 yaşında bursla kabul edilerek,  lisans üstü okuyan “en genç” öğrenci ünvanına kavuşan , uluslararası dalda çeşitli ödülün sahibi piyanist Eren Aydoğan, Londra’da başarılı bir konser verdi.


Kentin merkezindeki Piccadilly’de bulunan tarihi St. James’s kilisesindeki konserde,  harika Türk genci  19 yaşındaki Eren, değeri 100 bin sterlinlik, “ Fazioli” marka İtalyan yapımı piyanoda çaldı.


Müzik otoritelerinin “müthiş yetenek” dediği 19 yaşındaki Eren Aydoğan’ın nefes kesen konserini,  aralarında Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan , Başkonsolos Bahadır Kaleli ve eşleriyle birlikte 500’e yakın kişi izledi.


Londra’da kurulu Türk Eğitim Projesi adlı eğitim grubunun organize ettiği konserde, “Harika Türk Genci” Eren Aydoğan, Scarlatti, Beethoven, Ravel ve Liszt’in çeşitli eserlerini, kendine özgü güçlü yorumu ile çalarak, konser sonunda dakikalarca ayakta alkışlandı. Konserin gelirinin, TEP Grubunun İngiltere’de yaşayan, Türkçe konuşan gençlerin eğitim sistemi içindeki başarı oranları üzerine odaklanan Proje Grubunun çalışmalarında kullanılacağı bildirildi..


Istanbul’da doğan, Devlet Konservatuarında okuyan, ilk yarışmasını Liszt’in 1. Konçertosunu çalarak 15 yaşında kazanan Eren Aydoğan, 2005 yılında Atatürk Kültür Merkezinde, İstanbul Devlet Semfoni Orkestrası eşliğinde Rachmaninoff’un 2. piyano konçertosuyla  ilk konserini verdi. Konservatuarı, birincilikle bitiren Eren, 17 yaşında Londra’daki dünyaca ünlü müzik okulu Trinity College’e, lisans üstü girmeyi başaran “en genç” öğrenci olarak okul tarihine geçti. Okula burslu  kabul edilen Eren, burada Yonty Solomon, Douglas Finch ve bölüm başkanı  Prof. Deniz Arman Gelenbe’nin öğretiminde müzik eğitimini sürüdürdü.  Eren’in başarıları okul hayatı boyunca da devam etti. Genç piyanist, Jaques Samuel Piyano yarışmasını kazanan en genç müzisyen olurken, 2006’da üç ayrı yarışmada birincilik aldı. Aynı sene de 17 yaşında, Trinity Müzik Kolejinden mezun oldu. Genç piyanist halen aynı okulda, müzik masterı yapıyor.
.
TEP’den yapılan açıklamaya göre, 19 yaşındaki piyanist Eren Aydoğan, konseri bağış amacıyla verdi ve  konserden gelecek gelir, İngiltere’de yaşayan, Türkçe konuşan gençlerin eğitim sistemi içindeki başarı oranları üzerine odaklanan Proje Grubunun çalışmalarında kullanılacak. Aydoğan’ın bu anlamlı konserinin, hedef kitlesi Türkçe konuşan gençlere başarı yolunda örnek olması açısından da büyük önem taşıdığı belirtiliyor.


 TEP GRUBUNUN AMACI


Türk Eğitim Projesi (TEP), bundan 3 yıl önce, İngiltere’deki en etkin sivil toplum örgütlerinden  Britanya Türk Kadınları Derneği’nin, dış gruplara erişim çalışması olarak kuruldu. Proje Grubunun amacı, eğitimde başarıya etki eden faktörleri ve sorunları ortaya çıkarmak, etkin çözümler getirmek içim yöntemler öne sürmek ve uygulamak. Aile, okul, veli, yerel yönetimler, hükümet kuruluşları, sivil toplum örgütleri gibi konuyla ilgili gruplar ve kurumlar arasında bir tartışma platformu oluşturarak , bu grupları eğitim çalışmalarını çatısı altında bir araya getirme rolü de üstlenmektedir. TEP yetkilileri, konsere Türk, İngiliz ve Kuzey Kıbrıs resmi makamları, yerel yönetimlerin eğitim temsilcileri, öğretmen,öğrenci, sanatçı, velilerin geleceğini belirttiler. Konserin biletleri yetişkinler için 15, öğrenciler için 8 sterlin. TEP grubunun e-mail adresi; eproject@yahoogroups.com . Bu adrese yazarak, isteyenlerin bilgi alabileceği belirtildi.EREN AYDOĞAN?


İstanbul’da 1988 yılında doğan Eren Aydoğan, İstanbul Devlet Konservatuarını bitirdi. Burada Prof. Ova Sander’in eğitiminde müzik öğrenimini tamamlayan Aydoğan, Stephen Kovacevich, Sergia Perticaroli gibi tanınmış müzisyenlerle master derecesini tamamladı. 15 yaşında Istanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası ile Liszt’in 1. Piyano Konçertosu konseriyle, solo yarışmayı kazanan Aydoğan, okulunu üstün dereceyle bitirerek, Londra’ya Trinity Müzik Kolejine,burs kazanarak kabul edildi. Burada, Prof. Yonty Solomon, Douglas Finch ve Prof. Deniz Arman Gelenbe’nin eğitiminde çalışmasına devam eden genç müzisyen, Trinity Kolejinin özel ödülünü kazandı. Ayrıca, Ruislip-Northwood Konçerto Yarışması, Jacques Samuel Piyano Yarışmasının birincileri, Cavatine Oda Müzik Ödülünün de sahibi oldu. 17 yaşında Trinity Kolejinden üstün dereceyle mezun olan genç müzisyen, Cem Mansur’un yönetiminde Türkiye’deki Mill Gençlik Orkestrasına davet edilerek, Beethoven’in 4. Piyano Konçertosunu seslendirdi. Aydoğan halen Trinity Müzik Kolejinde, Prof. Solomon’un eşliğinde, ileri eğitimine devam ediyor. Müzik eletirmenleri Aydoğan’ı, “ Müziğe karşı özel yeteneği, müziğin her dalındaki becerisi, mükemmelliğe varan işitme hassasiyetiyle Eren, müthiş bir yetenek” olarak tanımlıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

three × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.