‘PKK ile uzlaşın’ diyen komutan gitti

Oramiral Fallon, geçen hafta Kongre’deki bir konuşmasında PKK ile bir çeşit uzlaşmanın gerektiğini ileri süren sözleri yüzünden Türkiye’de gündeme gelmiş ve tepki toplamıştı.

Oramiral Fallon, geçen hafta yayımlanan Esquire dergisinde, “ABD’nin, nükleer programı nedeniyle İran’a karşı askeri çözüme başvurma eğilimine karşı çıkan tek ses” olarak tanımlanmıştı.

Bu gelişmeden hareketle Washington’da, Fallon’un İran konusunda Başkan George W. Bush’un politikasına karşı çıktığı için görevden ayrıldığı yorumları yapılıyor.

Fallon’un istifasını Savunma Bakanı Robert Gates açıkladı.

Gates, gazetecilere, Fallon’un bu sabah emekliye ayrılmak için kendisinden izin istediğini ve istifa kararının tamamen Fallon’a ait olduğunu belirterek,”Bu doğru hareketti” diye konuştu.

Buna karşılık Gates, Fallon’un Bush yönetimin İran’a yaklaşımına karşı olduğu yönündeki yorumları “yanlış algılama” diye nitelendirerek, farklılık olduğunu sanmadığını söyledi.

Gates, Esquire dergisinde çıkan, “Oramiral Fallon’un görevden alınması, ABD’nin İran ile savaşa girmeye hazırlandığı yönünde bir işaretolacak” şeklindeki değerlendirmenin hatırlatılması üzerine, “Bu, sadece saçma” dedi.

Irak’ta bulunan Oramiral Fallon, yazılı açıklamasında, Centcom’un amaçlarına ilişkin bir görüş ayrılığı bulunduğunu sanmadığını, ancak bu yöndeki biralgılamanın bile görevini etkili şekilde yerine getirmesine izin vermeyeceğini ve bu yüzden ayrılmaya karar verdiğini belirtti.

Oramiral Fallon, geçen hafta Kongre’deki bir konuşmasında da PKK ile bir çeşit uzlaşmanın gerektiğini ileri süren sözleri yüzünden Türkiye’de gündeme gelmiş ve tepki toplamıştı.

Ardından Beyaz Saray sözcüsü Dana Perino ve Pentagon sözcüsü Geoff Morrell, ABD’nin PKK ile diyalog önermediğini duyurmuştu.

Fallon, resmen bu ay sonunda emekliye ayrılacak. Centcom komutanlığına asaleten atama yapılana kadar bu göreve komutan yardımcısı Korgeneral Martin Dempsey vekalet edecek.
 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.