Polisinden “temizlik” operasyonu

Londra Metropolitan Polisi’nden (MET) yapılan yazılı açıklamada, silahlı suç çetelerine yönelik başlatılan ve aralarında soygun, hırsızlık, saldırı ve silah suçlarından arananlarında bulunduğu toplam 137 kişinin göz altına alındığı bildirildi.

MET, İngiliz Ulaşım Polisi (British Transport Police), Londra City Polisi (City of London Police) ve Birleşik Krallık Sınır Dairesi’nin (UK Borders’ Agency) ortaklaşa düzenlediği “Operation Blunt 2” adlı sokak operasyonlarında, çok sayıda oyuncak silah ve gerçek silahın yanı sıra, bol miktarda hint keneviri, uyuşturucu , tehlikeli köpekler yasası çerçevesinde yasaklandığı sanılan bir köpek ile 11 bin 200 sterlin tutarında nakit paranın ele geçirildiği açıklandı.

Operation Blunt 2’nin gençlere yönelik şiddet olaylarıyla mücadele kapsamında yürütülen ve ölümcül silahların toplum dışına çıkarılması amacıyla yürütülen operasyonun bir parçası olduğu ifade edilen açıklamada, İslington‘da ele geçirilen 9mm çapında ve bir pompada iki atış yapabilme özelliğine sahip silah ile birlikte 70 adet mermiyle ilgili olarak 2 kişinin de hakim karşısına çıkarılacağı belirtildi.

“VATANDAŞ TELEFON EDİYOR”

1 Nisan 2009 tarihinde başlayan ‘Operation Blunt 2’çerçevesinde bugüne kadar toplam 380 bin kişinin durdurulduğu ve üst aramasının yapıldığı, bu aramalarda ise 7 bin 500 bıçak ele geçirildiğini ve 14 bin 700 zanlının da gözaltına alındığı öğrenildi.

Ayrıca, operasyonlara yön veren istihbaratın çoğunun toplumun kendisinden geldiği, bölgelerinde şiddet yanlısı kişilerden kuşkulanan vatandaşların, durumu ‘Crimestoppers’a bildirmeleri sonucu operasyonlar için düğmeye basıldığı belirtiliyor.

MET Sözcüsü, operasyonların bıçaklı saldırı dahil ciddi gençlik suçlarına karışmış olanları hedef aldığını ve Britanya’da kamu alanlarında silah taşımaya izin verilmediği yönünde açık bir mesaj olduğunu söyledi.

JOHNSON’UN MESAJI

Londra’nın Türk kökenli Belediye Başkanı Boris Johnson, operasyonlara katılan polis memurlarına bir kutlama mesajı gönderdi.

Boris Johnson, kutlama mesajında şöyle dedi:

“Bu haftaki operasyonlara katılan bütün memurları kutlamak istiyorum. Sookağa şu güçlü mesajı yolluyoruz:Eğer bıçak ya da silah taşıyorsanız suç işliyorsunuzdur ve saklanacak yeriniz yoktur. Geçen 3-5 günde görüldüğü gibi, polis tarafından yakalanıp demir parmaklıkların ardına kilitlenirsiniz. Hedeflere yönelik başarılı operasyonlar, suç çeteleri ve ölümcül silahların sokaklarımızdan uzaklaştırmasına ve Londra’nın daha güvenli bir yer olmasını sağlamıştır…”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.