POLONYA’DAN… Greenpeace’cilere yurdışı yasağı!

Greenpeace Polonya sorumlusu değerli dostum Jacek Winiarski, geçtiğimiz Pazartesi, Çan Termik Santralinde hükümetin tehlikeli enerji politikasını protesto eden 21 iklim gönüllüsü hakkında alınan tedbir kararının kaldırılması yönünde yardım çağrısında bulundu.

Jacek’in anlattığına göre, aralarında İsrailli, Kıbrıslı, Hollandalı ve Avusturalyalı iklim gönüllülerinin de bulunduğu  21 Greenpeace üyesi, Çan Termik Santralinde yapılan olaysız protesto gösterisinden sonra gözaltına alınıp serbest bırakılmışlar.

Greenpeace iklim gönüllülerinin serbest bırakılmasının ardından Çan ceza mahkemesi tarafindan alınan bir tedbir kararıyla iklim gönüllülerine yurtdışına çıkma yasağı getirilmiş ve alınan bu karar, henüz haklarında bir suçlama olmasa da, hem profesyonel hem de özel yaşamlarını, belirsiz bir süre ertelemek durumunda kalan 5 yabancı uyruklu gönüllüyü zor durumda bırakmış.

Jacek, ayrıca  21 iklim gönüllüsü hakkında alınan tedbir kararının kaldırılmasına yönelik Greenpeace talebi, Çan ceza mahkemesi tarafından reddedildiğini belirtiyor.

Greenpeace Akdeniz Sözcüsü Hilal Atıcı’da, “İklim değişikliği etkilerine dikkat çekmek için harekete geçen Greenpeace gönüllülerinin yaşamları altüst olurken, iklime karşı işlenen suçlar görmezden gelinmeye devam ediliyor” diyor.

Atıcı “ Mahkemenin bu tedbir kararında ısrar etmesi, Türkiye’nin, ilerlemeye açık ve adil bir ülke olduğu iddiasi ile ciddi biçimde çelişmektedir. Eylemciler, küresel iklim felaketlerine yol açan kömürle elektrik üretimini, barışçıl bir eylemle protesto etmiştir, ancak haklarında henüz suçlama olmamasına rağmen, özgürlükleri sınırlandırılmıştır.

Mevcut tedbir kararı nedeniyle, hem yurtdışındaki Türkiye büyükelçiliklerine hem de Türk Hükümeti’ne yönelik uluslarası tepkilerin artması bekleniyor. Dünyanın dörtbir yanındaki Greenpeace ofisleri, bu kısıtlamanın tümüyle gereksiz olduğunu ve uluslarası topluluğun açık ve ilerici bir parçası olduğunu savunan Türkiye’nin itibarını zedeleyeceğini öne sürerek, kendi ülkelerinde bulunan Türk büyükelçiliklerine bu kısıtlamaların acilen kaldırılması yönündeki taleplerini içeren mektuplar yolluyor. Ayrıca Greenpeace destekçilerinin de tepkilerini duyurmaları bekleniyor” diye ekliyor.

Greenpeace avukatları da, yaptıkları açıklamada,
· Kısıtlama kararı bugüne kadar benzer yargılamalarda görülmemiş bir karardır.
· Bu kısıtlamalar sözkonusu bireylerin yaşamlarını ciddi bir biçimde etkilemektedir.
· Bugüne kadar, Greenpeace eylemine katılmış hiçbir gönüllünün mahkeme tarihinde mahkemede bulunmamasının sözkonusu olmadığı gözönünde bulundurulmalı ve bu kısıtlamaların gerekliliğini gösteren hiçbir kanıt bulunmadığı bilinmelidir.
· Gözaltına alınanların eylemleri ile getirilen kısıtlamalar arasında büyük bir orantısızlık görülmektedir.

Türkiye, Greenpeace iklim eylemcilerinin özgürlüklerini kısıtlamaya devam ederken, iklim suçluları cezasız kalıyor.

651420cookie-checkPOLONYA’DAN… Greenpeace’cilere yurdışı yasağı!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.