“Bu sürpriz bir depremdi”

Düzce’de meydana gelen 5.9’luk deprem sonrası Jeofizik mühendisi Prof. Dr. Şerif Barış beklenmedik olduğunu söyledi. Barış, “Bu sürpriz bir depremdi” dedi.

Düzce’de 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 04.08’de meydana gelen deprem vatandaşları sokağa döktü.

Depremin ardından konuşan Jeofizik mühendisi Prof. Dr. Şerif Barış depremi ‘sürpriz bir deprem’ olarak niteledi. Barış, “Gölyaka’nın iki büyük depremi yaşamış ve enerjisini boşaltmış olması gerekiyordu. Bu sürpriz bir depremdi. 4.9’lara kadar hissedilir artçılar olacaktır” ifadelerini kullandı.

Jeolog Prof. Dr. Okan Tüysüz de artçı depremlerin olacağını belirtti. Tüysüz, katıldığı canlı yayında “Artçılar olabilir. Hasarlı binalara girmeyelim. Ancak daha büyük bir deprem beklemiyoruz şu anda” diye konuştu.

BEKLENEN DEPREM YERİ BAŞKA

Halk TV’de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programına bağlanan Prof. Dr. Şükrü Ersoy da “İstanbul’da beklediğimiz depremin yeri ayrı” dedi.

Düzce’de 5.9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 04.08’de meydana gelen depremin büyüklüğünü daha sonra revize eden Kandilli Rasathanesi, 6.0 olarak açıkladı. Korkuya kapılıp camlardan ve balkondan atlayan vatandaşlar olduğu öğrenilirken 39 kişinin hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Çevre illerde de şiddetli şekilde hissedilen sarsıntı akıllara ‘İstanbul depremini tetikler mi?’ sorusunu getirdi. Halk TV’de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programına bağlanan Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, bu depremin beklenen büyük depremle alakası olmadığını söyledi. Ersoy, artçı depremlerin izlenmesiyle birlikte farklı yorumlar da yapılabileceğini de ekledi.

Ersoy konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Düzce Ovası kayalık bir zemin değil orada herkesin hissetmesi çok normal. Manisa’da da İstanbul’da da bu böyle. Çok geniş bir alanda hissedilmiş. İlk fırsatta İstanbul aklıma geldi. Beklediğimiz depremin öncüsü mü diye. Ama hiçbir alakası yok. Bu daha doğuda. İstanbul’da beklediğimiz depremin yeri ayrı.

Artçı depremlerden sonra biraz daha farklı yorumlar yapma şansımız olabilir. Ne tarafa doğru kayıyor. Düzce’nin şöyle bir avantajı var hayli büyük bir deprem yaşadığı için binalarda onarım falan var.

Marmara Depremi çok yıkıcı olabilir, uzun süre bunun altından kalkmak mümkün olmayabilir. Bu nedenle çok hazırlıklı olmamız gerekir. Bu deprem elbette önemli bir deprem ancak İstanbul’daki depremi tetikleyebilecek bir deprem değildir.

İstanbul’un 1 yıl içinde 7’den büyük 2 deprem oluşturma kapasitesi var. HALKTV

2649230cookie-check“Bu sürpriz bir depremdi”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.