Rakka’nın önündeki son engel kalktı

DAEŞ’in başkent ilan ettiği Rakka’ya yapılacak kurtarma operasyonunun önündeki son engel olan Tabka Demokratik Suriye Güçleri’nin koalisyon desteğiyle örgütten temizlendi. ABD öncülüğündeki koalisyonun desteklediği DSG’nin Rakka’ya yöneleceği belirtiliyor.

Suriye’de, DAEŞ’in başkent olarak kullandığı Rakka’nın stratejik anlamda çok önemli ilçesi olan Tabka’nın, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki kolu YPG’nin de aralarında bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG), tarafından, koalisyon güçlerinin de hava desteği ile bugün sabah itibariyle geri alındığı belirtildi. ABD Başkanı Donald Trump’un özel temsilcisi Brett McGurk dün gece paylaştığı mesajda Tabka’da DAEŞ’li teröristlere karşı büyük ilerleme sağladıklarını belirterek, “Rakka’da DAEŞ’in boynuna geçirdiğimiz ilmiği iyice sıkıyoruz” dedi.

ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin hava desteği ile 21 Mart’ta, ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından başlatılan Tabka operasyonu, yaklaşık 40 gün sonra sonuçlandı. Tabka ilçe merkezinin bugün sabah saatlerinden itibaren DAEŞ’ten temizlendiği belirtildi.
Suriye’deki Kürt sitelerinde yer alan haberlere göre, yaklaşık 40 gündür yaşanan şiddetli çatışmalardan sonra Tabka ilçe merkezinin tamamı DSG’lilerin kontrolüne geçerken, sadece Tabka barajı çevresinde bir kaç noktada çatışmaların sürdüğü kaydedildi.

TİCARET YOLLARINI BİRBİRİNE BAĞLIYOR

Suriye’de Fırat Nehri kıyısında yer alan Tabka, Rakka’ya 40 kilometre, Halep’e ise 115 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Suriye’nin büyük şehirleri ile Irak’ın Musul, Bağdat gibi batı şehirleri arasındaki ticaret yollarını birbirine bağlayan Tabka İlçesi’nde Suriye’nin büyük barajlarından biri olan Tabka barajı da bulunuyor. Tabka’nın DAEŞ’tan kurtarılması ile DAEŞ’in lojistik ve askeri destek hatlarının da koptuğu belirtildi.

TRUMP’UN TEMSİLCİSİ: İLMİĞİ İYİCE SIKIYORUZ

ABD Başkanı Donald Trump’un DAEŞ ile mücadele koalisyonunda bulunan özel temsilcisi Brett McGurk, dün gece sosyal medya hesabında paylaştığı mesajında, Tabka’nın lojistik anlamında çok önemli bir yerleşim birimi olduğunu, Tabka’da DAEŞ’li teröristlere karşı büyük ilerleme sağladıklarını belirterek, “Rakka’da DAEŞ’in boynuna geçirdiğimiz ilmiği iyice sıkıyoruz” dedi.

2085810cookie-checkRakka’nın önündeki son engel kalktı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.