İran ‘nükleer şölen’ yapacak

Ahmedinejad, batıdaki Senendec kentinde halka hitaben yaptığı konuşmada, “zorba güçler” dediği Batılı ülkeleri, özellikle ABD ve İngiltere’yi eleştirdi.

“Dünyanın her neresinde ABD ve İngiltere varsa orada katliam, yoksulluk, fitne ve yıkım vardır” diyen Ahmedinejad, Afganistan ve Irak’a terör bahanesiyle giren işgalci güçlerin, bu ülkelerde terörü daha da artırdıklarını belirtti.

Irak’ta eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in devrilmesine İran dahil bölgedeki bütün ülkelerin sevindiğini söyleyen Ahmedinejad, “Saddam şüphesiz bir caniydi. Ama Saddam’ı devirenler bugün onun yerini aldı” diye konuştu.

Ahmedinejad, ülkesinin nükleer programına değinirken de nükleer teknolojiye ve nükleer silaha sahip Batılı ülkelerin bu teknolojiyi kendi tekellerinde tutmak istediklerini ifade etti.

Batılı ülkelerin böylece dünyaya hakim olmak ve kendi politikalarını dünya milletlerine kabul ettirmek istediklerine işaret eden Ahmedinejad, “İran’ın ilerlemesini engellemeye çalışıyorlar ama zaman İran’ın lehine işliyor. Gün geçtikçe geri adım atmaları ve İran halkının hakkını kabul etmeleri gerekiyor. Buna karşın İran günden güne bir adım daha ileri gidiyor. Gelecekte de bilimsel alanda daha büyük gelişmeler olacak” diye konuştu.

Ahmedinejad, “Dün de söylediğim gibi, Allah’ın lütfu ve halkın direnişi sayesinde, yeni yıl gelmeden, ülke çapında büyük nükleer şölen yapacağız” ifadesini kullandı.

İran’da yeni yıl, Nevruz (yeni gün) kutlamalarının yapıldığı 21 martta başlıyor.

Ahmedinejad, dün düzenlediği basın toplantısında da nükleer yakıt programının yakın zamanda tamamlanacağını ve son hedeflerinin sivil nükleer santrallar için yakıt sağlamak amacıyla 60 bin santrifüj kurmak olduğunu söylemişti.

1140610cookie-checkİran ‘nükleer şölen’ yapacak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.