İran UAEK üyeliğine adaylığını geri çekti

35 üyeden oluşan UAEK yönetim kurulunun üyeleri, rotasyon usulüyle her iki yılda bir belirleniyor. İran da coğrafi olarak dahil olduğu Asya-Orta Doğu grubundan Suriye, Afganistan ve Kazakistan ile birlikte yönetim kurulu üyeliğine aday olmuştu.

Asya-Orta Doğu gurubundan sadece bir ülkenin yönetim kurulu üyeliğine aday gösterilmesi mümkün olduğu için, grup üyeleri arasında yapılan görüşmelerde "Afganistan'ın üyeliğine destek kararı çıktığı" öğrenildi.

Diplomatik kaynaklar, Asya-Orta Doğu grubuna da ABD'nin başını çektiği Batılı bazı ülkelerin, "nükleer programı tartışmalı olan İran yerine Afganistan'ı seçmeleri konusunda baskı yaptığını" belirtiyor.

ABD'nin başını çektiği Batılı bazı ülkelerin baskılarını haber alan İran'ın, genel kuruldaki oylamayı da dikkate alarak, "tartışmalara son vermek üzere adaylıktan geri çekildiği" öğrenildi.

UAEK'nın 52. genel kurulunda belirlenecek yönetim kurulunun yeni 11 üyeliğinin adayları arasında, Türkiye de Batı grubunun adayı olarak yer alıyor.

Toplantıdaki Türk heyeti üyeleri, adaylığı konusunda herhangi bir sorun bulunmayan Türkiye'nin yönetim kuruluna üye olarak seçilmesinin kesinleştiğini bildirdi.

UAEK genel kurul toplantısının ardından 6 Ekimde yapılması öngörülen yönetim kurulu olağan toplantısında, yönetim kurulunun, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 11 yeni üyesinin ilan edileceği bildirildi.
UAEK yönetim kurulunun 35 üyesi, iki yıllık süre için seçiliyor.

1179580cookie-checkİran UAEK üyeliğine adaylığını geri çekti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.