İran’dan Google’a harita uyarısı

Türkçe’de Basra Körfezi diye anılan Umman körfezinden içerdeki bu bölgeye İranlılar “Fars Körfezi”, Arap ülkeleri ise “Arap Körfezi” diyorlar. İran bu bölgeyi “Fars Körfezi” diye adlandırmadığı takdirde büyük zarara uğrayacağı konusunda Google’ı uyardı.

Körfeze İran’ın dışında Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Umman, Katar ve Kuveyt’in sahili var.

İran Arap ülkelerinin körfeze Arap Körfezi denilmesi ya da en azından Fars ve Arap Körfezi isimlerinin birlikte kullanılması taleplerine direniyor ve bu bölgenin en eski tarihsel adının “Fars Körfezi” olduğunun belgelerle sabit olduğunu savunuyor.

İran Dışişleri Bakanı Ramin Mihmanperest “Google hatasını en kısa zamanda düzeltmezse resmen şikayette bulunacağız” diye konuştu. Adsız bölgeAnlaşmazlık bu ayın başlarında İran’ın resmi haber ajansı Irna’nın bir haberiyle patlak verdi.

Irna Google haritasından “Fars Körfezi” adının silindiğini duyuruyordu.

İran’da son yıllarda eşine ender rastlanan bir ulusal birlik havası doğdu ve yetkililer ile muhalefet birlikte Google’un bu kararını kınadılar.

Binlerce İranlı internet forumları ve bloglarda öfkelerini gösterdi.

Google ise eleştirileri reddediyor ve bu bölgenin üzerine başından beri hiç bir isim yazılmadığında ısrar ediyor.

Google’ın sözcüsü BBC’ye, dünyada isim vermedikleri bir çok bölge olduğunu söyledi ama başka bir benzer örnek veremedi.

İnter-aktif dünya haritası Google Earth ise bölgeyi hem Fars Körfezi hem Arap Körfezi diye adlandırıyor.

Bu konuda hassas olan İran “Fars Körfezi” adını kullanmayan ülke ve örgütleri hep eleştiregeldi. 2010 yılında, uçak içindeki ekranlarda gösterilen haritalarda “Arap Körfezi” adını kullanan havayolu şirketlerinin İran havasahasına girişinin yasaklanacağını bildirdi.

Aynı yıl madalyaların üzerine “Arap Körfezi” mi yoksa “Fars Körfezi” mi yazılacağı konusunda anlaşılamayınca ikinci İslami Dayanışma Oyunları iptal edilmişti.

National Geographic, 2004 yılında çıkardığı dünya atlasında her iki ismi de kullanmaya karar verince İran internetten büyük bir saldırı başlatmıştı. Öyle ki, Google arama motorundan “Arap Körfezi” arandığında böyle bir girdi olmadığını söyleyen bir sayfa ile karşılaşılıyordu. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.