Öğretmenim, canım benim…

Öğretmenler Günü dolayısıyla ilk tören Anıtkabir’de düzenlendi.  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve beraberindekiler, Aslanlı Yol’dan geçerek, tören alanına geldiler. Milli Eğitim Bakanı Çelik’in Atatürk’ün kabrine çelenk koymasının ardından saygı duruşunda bulunuldu.


Anıtkabir Özel Defteri’ni de imzalayan Çelik, deftere şunları yazdı: 


”Ulu Önder Atatürk, 
Kurduğun Cumhuriyette 1 milyon çalışanı, 20 milyon öğrencisiyle eğitim ordusu, ilkelerin doğrultusunda gösterdiğin muasır medeniyet hedefine doğru emin adımlarla yürümektedir. Başöğretmenimiz olarak huzurunuzdayız. Tüm öğretmenlerimizin minnet ve şükran duygularını arz ediyoruz. Huzurunuzda saygıyla eğiliyoruz. 
Büyük Ata, sizin de öğretmenler gününüz kutlu olsun.”


CUMHURBAŞKANI SEZER: ”ÖĞRETMENLERİMİZİN KOŞULLARI İYİLEŞTİRİLMELİ’


Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ”Aydınlığın simgesi, toplumun yol göstericisi öğretmenlerimizin, mesleklerinin saygınlığına yaraşır, çağdaş yaşam olanaklarına kavuşturulması, önceliklerimizden biri olmalıdır” dedi.


Sezer, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, ülkelerin ekonomik ve toplumsal yaşamlarında gereksinim duyulan köklü değişimlerin gerçekleştirilmesi, toplumsal gönencin ve verimliliğin artırılmasının, eğitime gereken özenin gösterilmesi ve çağdaş niteliğe kavuşturulmasıyla olanaklı bulunduğuna işaret etti.


Cumhuriyet’in özümsenmesi, köklü reformlar ve atılımlarla eğitim alanında sevindirici bir düzeye gelinmesinde Öğretim Birliği ilkesi doğrultusunda oluşturulan ve kararlılıkla uygulanan eğitim politikalarının yanında, öğretmenlerin özverili çabalarının payının büyük olduğunu kaydeden Sezer, şöyle devam etti:


”İnsanın doğasına uygun biçimde hep ileriye gitme arayışının sürmesinde, cahilliğin, bağnazlığın ve karanlık düşüncelerin önlenebilmesinde öğretmenlerin görevini yerine getirebilmeleri için gerekli koşulların sağlanması büyük önem taşımaktadır.
Aydınlığın simgesi, toplumun yol göstericisi öğretmenlerimizin, mesleklerinin saygınlığına yaraşır, çağdaş yaşam olanaklarına kavuşturulması, önceliklerimizden biri olmalıdır.”


TBMM BAŞKANI ARINÇ: “ÖĞRETMENLERİMİZ, HEPİMİZİN BAŞ TACIDIR”


TBMM Başkanı Bülent Arınç, yarınların güvencesi olan çocukları yetiştiren öğretmenlerin ”baş tacı” olduğunu belirterek, ”Eğitime ve ona gönül vermiş öğretmenlerimize, hepimizin el birliğiyle sahip çıkmamız gerekir” dedi.


Arınç, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’e kutlama mesajı gönderdi. Arınç, mesajında şunları kaydetti:


”Yarınlarımızın güvencesi çocuklarımızı yetiştirerek hayata hazırlayan öğretmenlerimiz, hepimizin baş tacıdır. En ulvi ve özveri gerektiren mesleği yapan öğretmenlerimiz, sahip olduğumuz genç ve dinamik nüfusu işleyerek ülke hizmetine sunmaktadır. İnsanları eğiten, yoğuran, onlara istikamet veren Öğretmenlerimiz, milletimizin aydınlık geleceği bakımından hayati bir görevi yerine getirmektedir. Bu ulvi görevi sürdüren bugünlerin ve yarınların mimarı öğretmenlere, büyük sorumluluklar düşmektedir.”
Eğitime yapılan her türlü yatırımın, aynı zamanda Türkiye’nin geleceğine yapıldığına olan inançla bu konuda yaşanan kısır tartışmaları gereksiz bulduğunu ifade eden Arınç, ”Eğitime ve ona gönül vermiş öğretmenlerimize hepimizin el birliğiyle sahip çıkması gerekir” dedi.


BAŞBAKAN ERDOĞAN: “ÇOCUKLARIMIZIN YETİŞMESİNDE ÖĞRETMENLERİMİZİN ROLÜ BÜYÜK”


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”Çocuklarımızın ahlaki ve kültürel yönden gelişmiş, okuyan, düşünen, uygulayan ve neticelendiren özgür bireyler olarak yetişmesinde öğretmenlerimizin büyük rolü var” dedi.


Başbakan Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün aynı zamanda Millet Mekteplerinin açıldığı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de Başöğretmenliği kabul ettiği gün olduğunu belirtti.


Erdoğan, şunları kaydetti:


”Ülkemizin, Cumhuriyetimizin geleceğini emanet ettiğimiz yeni nesillerimizi aklın ve bilimin rehberliğinde, hızla değişen dünyaya ayak uydurabilecek bilgili, donanımlı, dinamik, açık fikirli bireyler olarak yetiştirmek bizim için hayati önem taşıyor.


21. Yüzyılın dünyasında gelişmenin, kalkınmanın, küresel rekabette başarılı olmanın yolu, her şeyden önce eğitimden geçiyor. Bunun için, bütçeden en büyük payı eğitime ayırdık.”


Cumhuriyet’in temel niteliklerini ve Tevhid-i Tedrisat’ı esas alarak eğitim sistemini, altyapıyı ve müfredatı çağın gereklerine uygun bir biçimde güncellemeye devam ettiklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, ”Biliyoruz ki, çocuklarımızın ahlaki ve kültürel yönden gelişmiş, okuyan, düşünen, uygulayan ve neticelendiren özgür bireyler olarak yetişmesinde öğretmenlerimizin büyük rolü var” dedi.


CHP GENEL BAŞKANI BAYKAL: “ÖĞRETMENLER ÜZERİNDE BASKI VAR”


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ”AK Parti’nin, öğretmenliği meslek olmaktan çıkarıp yan uğraş, fason bir görev haline getirdiğini, Milli Eğitim Bakanlığında uygulanan kadrolaşmanın kuşatmaya dönüştüğünü” savundu.


Öğretmenler Günü’nü kutlayan Baykal, yaptığı yazılı açıklamada, iktidarın uyguladığı yanlış politikalar sonucu Türk milli eğitim sisteminin son dört yılda büyük bir güven, nitelik ve başarı sorunu yaşadığını vurguladı.


Baykal, şöyle devam etti:


”Öğretmenlerimizin üzerinde kabul edilemez bir baskı, sindirme ve yıldırma politikası uygulanmış, öğretmenlerin ekonomik, demokratik ve özlük hak talepleri dahi, bazen polis copuyla, bazen sürgün ve disiplin cezalarıyla engellenmiştir.


Tüm bu olumsuzluklara rağmen, Cumhuriyetimizin laik çağdaş demokratik niteliklerine, devletimizin üniter yapısına yönelik her türlü iç ve dış tehdit cumhuriyet öğretmenlerinin de azim ve kararlılığıyla engellenecektir.”


BAKAN ÇELİK: “ÖĞRETMENLERİN SORUNLARI DİĞER ALANLARI DA ETKİLİYOR”


Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, öğretmenlerin sorunlarının eğitim öğretimin diğer alanlarını da etkilediğini bildiğini ifade ederek, ”Kalıcı çözümler üretmedikçe eğitim-öğretim alanındaki diğer hedeflerimizi de gerçekleştiremeyiz” dedi.


Çelik, mesajında öğretmenlerin çok özel ve çok yüce bir mesleğin sahibi olduğunu belirterek, bu değer ve önemi hizmetlere yansıtmak için gereken çabayı gösterdiğini bu gayrette yalnız olmadığını, Hükümet olarak da öğretmenlerin özlük haklarının, sosyal statülerinin yükseltilmesi, eğitim-öğretim konularının öncelikli hedefleri arasında yer aldığını kaydetti.


Eğitim camiasının bir bütün olduğunu ve bu anlayışla, tüm sorunları birlikte çözmek için bütün adımları attıklarını belirten Çelik, ”Sizlerin özlük haklarının yanı sıra, hizmet verdiğiniz eğitim ortamlarınızın standartlarını yükseltmek için, güvenli okul ve güvenli çevre için çalışıyoruz. Kısacası, eğitimin nitelik ve niceliğini bütün olarak görüyor, kaliteyi artırma çabasını gösteriyoruz” dedi.

1035870cookie-checkÖğretmenim, canım benim…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − eleven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.