Reuters: Reisi hayatını kaybetti

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin de içinde olduğu helikopterin enkazına ulaşıldı. Arama kurtarma ekipleri, dağlık bir tepenin üzerinde bulunan helikopter enkazının yanına ulaşmaya çalışırken, enkaz üzerinde drone uçuran gazeteciler ilk belirlemelere göre herhangi bir yaşam belirtisine rastlayamadı.
Play Video
Günün ilk ışıklarıyla birlikte İran Kızılayı, Reisi ve beraberindekileri taşıyan helikopterin enkazına ulaştı. Arama kurtarma ekipleri, bir tepe üzerinde olduğu fotoğraflanan enkaz bölgesine varmaya çalışıyor. Helikopterdekilerin sağlık durumuna ilişkin bir açıklama henüz yapılmadı.

İLK BELİRLEMELERDE YAŞAM BELİRTİSİ YOK!

Enkazın bulunmasıyla birlikte yardım ekipleri kaza alanına intikal ederken, gazeteciler enkazın üzerinde drone yardımıyla çekim yaptı. İlk incelemelerde helikoptere ait çok sayıda parçanın etrafa saçıldığı görülürken, herhangi bir yaşam belirtisine rastlanmadı.

“AMBULANSLARI DUYABİLECEK UZAKLIKTALAR”

Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehdi Seferi Tebriz Cuma İmamı ile iletişim kurduklarını duyurdu. Basın açıklaması yapan Seferi: “Tebriz Cuma İmamı ile iki kez temas kurabildik. Bize durumunun kötü olduğunu ancak ambulansları duyabildiğini söyledi” diyerek ekiplerin enkaza yakın olduğunu belirtti.

Görüntüler ve videoları inceleyen uzmanları, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve eşlikçilerinin ABD yapımı Bell 212 tipi bir helikoptere bindiklerini doğruladı. İki kanatlı hava aracı, bir pilot ve 14 yolcu ile birlikte 15 koltuk kapasitesine sahip orta büyüklükte bir helikopter.

İRAN DEVLET TELEVİZYONU: HELİKOPTERİN YERİ BULUNDU

İran devlet televizyonu, Cumhurbaşkanı Reisi ve heyetini taşırken kazaya uğrayan helikopterin yerinin tespit edildiğini bildirdi.

TÜRKİYE ARAMA ÇALIŞMALARI İÇİN EKİP GÖNDERDİ

Türk diplomatik kaynakları, MEE’ye yaptığı açıklamada Tahran’ın yardım istemesinin ardından Türkiye’nin arama ve kurtarma operasyonlarına yardım etmek için harekete geçtiğini ve bölgeye bir ekip gönderdiğini belirtti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yetkilileri, İran’ın bölgeye gece görüşlü helikopter istediğini belirtirken, Van ve Erzurum AFAD il müdürlüklerinden 32 dağcı arama kurtarma personeli ile 6 aracın bölgeye gitmek üzere yola çıktığı aktarıldı.

whatsapp-image-2024-05-19-at-20-33-26-001.jpegİran dini lideri Ali Hamaney

HAMANEY’DEN İLK AÇIKLAMA: “ÜLKENİN İŞLERİNDE AKSAKLIK OLMAZ”

İran’ın dini lideri Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin yaşadığı kazaya ilişkin “Yüce Allah’ın sevgili Cumhurbaşkanımız Raisi’yi ve arkadaşlarını milletin kollarına sağlıkla kavuşturmasını umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Hamaney, olası bir kötü haberde ise ülkenin işlerinde bir aksama olmayacağını belirtti.

REUTERS: DÜŞEN HELİKOPTER BULUNDU

Reuters, saatlerdir yürütülen arama kurmar çalışmaları sonucunda İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin de içinde yer aldığı helikoptere ulaşıldığını açıkladı. Reisi ve beraberindeki heyetin sağlık durumuna ilişkin bir açıklama yapılmadı.

İran ajansları, helikopterin enkazının bulunduğuna ilişkin haberleri yalanladı.

ERDOĞAN’DAN GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaşanan helikopter kazası nedeniyle sosyal medya hesabından geçmiş olsun mesajı paylaştı.

Yayınlanan mesajda “İran Cumhurbaşkanı, kardeşim Sayın İbrahim Reisi ve heyetinin bir helikopter kazası geçirmiş olması bizleri derinden üzmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti olarak İran makamlarıyla tam irtibat ve koordinasyon halinde hadiseyi yakından takip ettiğimizi ve gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Komşumuz, dost ve kardeş İran halkına ve hükûmetine milletim adına geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, Sayın Reisi ve heyetinden bir an önce iyi haberler almayı umuyorum.” ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

İran devlet televizyonu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin içinde bulunduğu konvoydaki helikopterlerden birinin kaza geçirdiğini duyurdu. Aynı helikopterde, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın da bulunduğu ileri sürülmüştü.

Konvoyda 3 helikopterin bulunduğu, bazı bakan yetkilileri taşıyan 2 helikopterin güvenli bir şekilde varış noktalarına ulaştığı aktarıldı.

İran’ın Doğu Azerbaycan Valiliği, “Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopter kazasıyla” ilgili henüz “olası ölü ve yaralılar” hakkında bilgi veremeyeceklerini açıkladı.

İŞTE O HELİKOPTERDE BULUNAN İSİMLER:

İran medyasına göre Dezmar ormanlarında düşen helikopterin yolcuları şu şekilde:

– Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi
– Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan
– Tebriz Camii İmamı Ayetullah Haşimi
– Doğu Azerbaycan Eyaleti Valisi Malik Rahmeti

“BENİM İÇİN DUA EDİN”

Kaza sonrası İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda “Benim için dua edin” mesajları ile İran halkına çağrı yapıldı.

İRANLI LİDERLER DAHA ÖNCE DE HELİKOPTER KAZALARI YAŞADI

İran’ın eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ı taşıyan helikopter de 2013 yılında zorunlu iniş yapmıştı.

1980 yılında İran İslam Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Bani Sadır da benzer bir kazadan sağ kurtulmuştu.

whatsapp-image-2024-05-19-at-19-13-50.jpegReisi, Aliyev ile birlikte Azerbaycan-İran sınırında Kız Kalesi ve Hudaferin barajlarının açılışına katılmıştı.

HAMAS: KALBİMİZ İRAN HALKIYLA BİRLİKTE

Helikopter kazasının ardından açıklamalarda bulunan Hamas sözcüsü İzzet el-Rashq, “Kalbimiz dost ve kardeş İran halkıyla birlikte. Yüce Allah’tan cumhurbaşkanına, dışişleri bakanına ve arkadaşlarına merhamet ve şefkat diliyoruz.” ifadelerini kullandı.

FARS HABER AJANSI: TEBRİZ’E GİTTİ!
Anadolu Ajansı, Fars Haber Ajansı’na dayandırdığı haberinde yoğun sis nedeniyle Reisi’yi taşıyan helikopterin zorunlu iniş yaptığını ve Reisi’nin kara yoluyla Tebriz’e gittiğini duyurdu.

İRANLILAR DUA ETMEYE ÇAĞRILDI

Ancak, Reuters ise İran’ın Fars haber ajansına dayandırdığı haberinde, helikopter kazası haberlerinin ardından İranlıları Cumhubaşkanı Reisi için dua etmeye çağırdığını duyurdu. İran devlet televizyonu Cumhurbaşkanı Reisi’nin sağlığı ve güvenliği için dua yayını yapmaya başladı.

whatsapp-image-2024-05-19-at-18-00-18.jpeg
İşte, İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopterin son fotoğrafı.

ÇİÇEK: HAMANEY’İN OFİSİNDE TOPLANDILAR

Gazeteci Nevzat Çiçek ise X hesabından paylaştığı mesajlarında “İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi şu anda Hamaney’in ofisinde acil olarak toplandı” dedi. Çiçek bir diğer mesajında ise “Umarım İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin akibeti merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun akibeti gibi olmaz” dedi.

Reisi’nin helikopterinin Pir Dawood’daki Arsbaran bölgesine düştüğü tahmin ediliyor.

BAKAN VAHİDİ: EKİPLER BÖLGEYE ULAŞMADI
İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi ise, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopterin kötü hava koşulları nedeniyle sert iniş yapmak zorunda kaldığını ve henüz kurtarma ekiplerinin bölgeye ulaşamadığını bildirdi.

2779060cookie-checkReuters: Reisi hayatını kaybetti

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.