Roj TV’ye vergi cezası

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Brüksel’de bir basın toplantısı düzenleyen Roj TV sorumlularından Metin Yüce, Ahmet Dicle ve Manouchar Zonoozi, Maliye Bakanlığının, şirketlerine 4 milyon avro vergi cezası kestiğini bildirdiler.

PKK destekçileri, şirketlerinin tüm paralarına el konulduğunu açıklarken, Belçika’ya Türkiye, ABD ve bazı AB ülkelerinin baskı yaptığını, yayınlarının durdurulmasının hedeflendiğini ileri sürdüler.

Belçika adaleti, PKK’nın bazı yan kuruluşları ve yandaşları hakkında, 1996 yılında açılan soruşturmayı tamamlamış ve örgütün para kaynaklarını da hedef alan bir yargılama sürecini başlatmıştı.

Belçika polisi, 18 Eylül 1996’da düzenlediği ”Spoutnik Operasyonu” çerçevesinde, Brüksel yakınlarındaki Denderleeuw kasabasında bulunan Med-tv stüdyolarını, “Kürt parlamentosu” bürosunu ve PKK’nın bazı yan kuruluşlarının temsilciliklerini basmıştı. Bu baskınlar sırasında birçok belgeye ve video kasete el koyulmuş, 5 kişi tutuklanmıştı. Bu kişiler, 30 gün sonra, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı.

Brüksel Savcılığı, Belçika’daki Spoutnik Operasyonu çerçevesinde, PKK’nın yan kuruluşlarının kara para aklama, insan kaçırma, haraç toplama, şantaj, sahte belge düzenleme ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi suçları üzerinde de durmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five + fifteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.