Romanya’da Türkiye’nin talebi üzerine gazeteciye gözaltı

Gazeteci Kamil Demirkaya, Gülen yapılanmasına üye olduğu iddiasıyla Türkiye’nin iade talebi üzerine Romanya’da gözaltına alındı.

Türkiye’nin yurtdışındaki Gülen yapılanması mensuplarının iadeleriyle ilgili girişimleri devam ediyor. Bükreş Savcısı Viviana Ciuca Türk hükümetinin “terörist bir gruba üye olduğu” şüphesiyle iadesini talep ettiği Kamil Demirkaya’nın Rumen makamlarınca gözaltına alındığı açıkladı.

Zaman gazetesinin Romanya bürosunda çalışan Demirkaya’nın savcılığa ifade verdiği bildiriliyor. Demirkaya terörizm suçlamalarını reddederken, Türkiye’de 11 yıl öğretmenlik yaptığını, 8 yıldır da gazeteci olarak çalıştığını söyledi. Demirkaya Rumen makamlarının Türkiye’nin iade talebi ile ilgili yasal süreci takip ettiğini de kaydetti.

Demirkaya sosyal medya hesabından konu ile ilgili bir açıklama yaptı.

“Ankara rejiminin amansızca sürdürdüğü cadı avına, iki yıldır ikamet ettiğim Romanya’da bugün ben maruz kaldım. Ankara iademi istemiş. Savcılıktan serbest kaldım, duruşmam yarın Bükreş’te. Dayanışma gösteren Romen ve diğer gazeteci meslektaşlarıma ve arayan herkese teşekkür ederim…”

Demirkaya’nın 2 yıldır eşi ve oğlu ile birlikte Romanya’da yaşadığı bildiriliyor.

1 Ocak’ta Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını devralacak Romanya için dava hassas bir konu olarak görülüyor. Avrupa Parlamentosu’nun Rumen kökenli milletvekili Christian Preda, adalet bakanına iade sürecini durdurması çağrısında bulundu. Preda Romanya’nın “insan haklarının tehlikede olduğu ülkelere vatandaşlarını iade etmeme konusunda uluslararası yükümlülükleri” olduğunu hatırlattı. Deutsche Welle Türkçe

2251540cookie-checkRomanya’da Türkiye’nin talebi üzerine gazeteciye gözaltı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.