Ruanda’ya gönderilen sığınmacılar BBC’ye deneyimlerini anlattı: ‘Açık hapishane’

Bir grup göçmen bir yılı aşkın süre önce İngiliz hükümeti tarafından Birleşik Krallık’ın Hint Okyanusu’ndaki bir adasından Ruanda’ya nakledildi. Kendilerini izole edilmiş ve güvensiz hissettiklerini söyleyen göçmenlerden biri Afrika ülkesini “açık hapishane” olarak tanımlıyor.

Hükümetin Birleşik Krallık’tan Ruanda’ya sığınmacı gönderme konusundaki tartışmalı planını diğer partiler sorgularken BBC, ayrı bir anlaşma kapsamında orada bulunan göçmenlerden dördüyle ülkedeki deneyimlerini konuşmak için Ruanda’ya gitti.

Küçük grup Hint Okyanusu’ndaki bir ada olan Diego Garcia’dan Ruanda’ya gönderildi. Bazı durumlarda geçmişte yaşadıkları tecavüz ve işkencenin sonucu olan karmaşık tıbbi ihtiyaçlarının Ruanda’da karşılanmadığını söylüyorlar.

Her birine yiyecek ve diğer temel ihtiyaçlar için haftada 50 dolar veriliyor, ancak çalışmalarına izin verilmiyor.

Dördü de sokakta tacize ve istenmeyen cinsel yaklaşımlara maruz kaldıklarını söylüyor. Birleşik Krallık’ın kendilerine kalıcı bir yer bulmasını beklerken aslında “kendi kendilerini hapsettiklerini”, dışarı çıkmaya çok korktuklarını söylüyorlar.

Hepsi Sri Lankalı Tamil olan grup, intihar girişimlerinin ardından acil tıbbi bakım için Ruanda’ya nakledildi. Şu anda askeri hastaneden çıkmış durumdalar ve başkent Kigali’nin dış mahallelerinde, masrafları İngiliz yetkililer tarafından karşılanan iki dairede yaşıyorlar.

Ruanda’daki yasal statüleri İngiltere’den oraya uçan sığınmacılarla aynı değil; ancak dört kişiden ikisini temsil eden bir avukat, yaşadıkları “olumsuz deneyimlerin Ruanda’nın ‘çok savunmasız mülteciler’ için güvenli bir sığınak sunma kabiliyeti konusunda ciddi endişeler yarattığını” söylüyor.

Üst düzey bir Ruandalı yetkili Doris Uwicyeza Picard, BBC’ye yaptığı açıklamada ülkesinin sağlık sistemine “inancının tam olduğunu” ve göçmenlerin kişisel güvenlik konusundaki endişelerinin başkaları tarafından paylaşılmadığını söyledi. “Burada gelişen bir yabancı nüfusumuz var” diye ekledi.

BBC’nin konuştuğu dört Tamil İngiltere’ye girmek yerine ABD ile birlikte gizli bir askeri üs olarak kullanılan Diego Garcia’da sığınma talebinde bulundular.

Bu kişiler, Ekim 2021’de adaya gelen onlarca kişi arasındaydı. Bunlar sığınma talebinde bulunmak için Kanada’ya gitmeye çalıştıklarını söylemişlerdi.

Ruanda’da görüştüğümüz ve güvenlikleri için farklı isim kullandığımız dört kişi, kendi ülkelerinde işkence ve cinsel şiddet mağduru olduklarını, bazılarının Sri Lanka’daki iç savaşta 15 yıl önce yenilgiye uğrayan Tamil Kaplanları isyancılarıyla geçmişteki bağlantıları nedeniyle mağdur olduklarını söyledi.

HABERİN DEVAMINI KAYNAĞI BBC TÜRKÇE’DEN OKUMAK İÇİN LÜTFEN LİNKİ TIKLAYINIZ
https://www.bbc.com/turkce/articles/c888724lw66o

2783560cookie-checkRuanda’ya gönderilen sığınmacılar BBC’ye deneyimlerini anlattı: ‘Açık hapishane’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.