Ruh haline puan veren site

Mutsuzluk halinin sonsuza kadar sürmeyeceğini daha o anda bilmek, mutluluk anlarınınsa hiç bitmeyeceğine koru koruna inanmak ne güzel olurdu değil mi? Ne yazık ki tam tersine inanır bir durumda sürdürüyoruz hayatımızı. Mutsuzken hayat hep öyle devam edecekmiş gibi geliyor, mutluyken ise çoğunlukla korku içinde, hiç bitmemesini dilerken buluyoruz kendimizi.

Ucundan kıyısından bulaştırıyoruz şüpheleri, korkuları mutlu anlarımıza, geçmiş mutsuzluk bagajlarını karıştırıyoruz “Ne olur bu kez aynısı olmasın” derken, hızla o karanlığa sürüklendiğimizi fark bile edemeden hem de!

Meditasyon, psikolojik terapi, spor, sosyal hayat tüm bunlar hep bizi daha az negatif, daha çok pozitif yapsın diye giriyor hayatımıza. İşe de yarıyor doğrusu! Zaman zaman dengesi sassa da, genellikle dışa dönük bir hayat, paylaşılan sıkıntı ve mutluluklar ile hepimiz daha sağlıklı olmanın peşinde adım adım ilerleyebiliyoruz. (Tamam kabul bebek adımlarıyla!)

Dengenin şaştığı ya da neden şaştığını bulamadığımız durumlarda ne yapıyoruz peki ? Sizi bilmiyorum ama yüzbinlerce kişinin moodscope`a başvurduğunu biliyorum!
Jon Cousins tarafından kurulmuş bir internet sitesi-programı olan Moodscope, ruhsal durumu(mood) an be an takip ederek sizin o gün neden mutlu ya da mutsuz olduğunuzu sorguluyor. Siteye kayıt olduktan sonra size her gün sorular ve geri dönüşümler geliyor. Böylece bir süre sonra günün hangi anlarında ya da hangi olaylar karşısında ruhsal ınış ya da çıkış yaşadığınızı puan ve kart sistemiyle görüyor ve kendinizi bu duruma hazırlamış oluyorsunuz. Hep yukarılarda gezinen bir ruh halini korumak için de o sonucu size getiren koşulları takip ediyor oluyorsunuz.

Bir de “buddy” denilen bir moodscope arkadaşı tavsiye ediliyor size site sahiplerince. İzlendiklerini, gözlendiklerini bilen insanların daha sevk ve azim içinde olduklarını ortaya koyan araştırmalara dayanarak karar verilmiş bu buddy`lere. Bir veya birkaç arkadaşınızla günlük ruh halinizi (puanınızı) paylaşıyorsunuz, böylece kendinizi desteklenmiş hissederek zaten güne cepte bir artı puan ile başlıyorsunuz.

Ne dersiniz, size depresyondan, manik-depresif ruh hallerinden, ani ve sonsuz görünen karamsarlıktan kurtarmak için ilaçlardan ve doktorlardan çok daha sevimli gözükmedi mi tüm bu fikirler? En azından yanında “Geçecek” diyen bir seveni, düşüneni olmayanlarımız için www.moodscope.com bir tıklamaya değer!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.