Ruhsatlı silahlara kontrol geliyor

Bakanlık, ruhsatlı 601 bin 689 silahtan kovan örnekleri alınması ve silah ruhsatı verilenlerin atış eğitiminden geçirilmesi için yasal düzenlemeye gidiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı’nca hazırlanıp İçişleri Bakanlığı’na gönderilen düzenlemenin, bakanlıkça önümüzdeki günlerde TBMM’ye sevk edilmesi bekleniyor.Değişiklik tasarısına göre, söz konusu silahların her birinden alınacak 3’ü çekirdekten, 2’si kovandan örnekler, numaralandırılarak, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvar Daire Başkanlığı’nda muhafaza edilecek. Burada oluşturulacak bilgi bankasında silahların her türlü özelliği ve kime ait olduğuna ilişkin bilgiler de yer alacak. Herhangi bir olayda kullanılan silaha ait kovanlar bu merkeze gönderilecek. Burada yapılacak incelemede silahın kime ait olduğuna ilişkin bilgiye bir kaç saat içinde ulaşılabilecek.


Ayrıca, taşıma ve bulundurma ruhsatı talebinde bulunan kişilerin genel güvenlik araştırmasından sonra silah eğitimi alması da düzenlemede yer alacak. Özellikle taşıma ruhsatı verilecek kişilere 15 saati teorik, 15 saati de pratik olmak üzere toplam 30 saat silah eğitimi almasının zorunlu hale getirilmesi planlanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün üst düzeydeki bir yetkilisi, özellikle kaza kuruşunu ile ölümlerin de sıkça yaşandığını belirterek, ‘Silah eğitimi ile bu tür olayları da en asgariye indirmeyi hedefliyoruz’ dedi.


Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı verilerine göre, polis sorumluluk bölgesinde 601 bin 689 ruhsatlı silah bulunurken, bunlardan 597 bin 121’i tabanca, 4 bin 568’i ise yivli av tüfeği. Bu silahlardan 108 bin 689’u kamu görevlilerinde, 51 bin 841’i emekli kamu mensuplarında, 77 bin 892’si meslek mensuplarında, 45.867’si ise can güvenliği gerekçesiyle verilmiş durumda. Silahlardan 284 bin 289’u taşıma ruhsatlı, 312 bin 832’si ise bulundurma ruhsatlı. Geçen yılın ilk 6 ayında, ateşli silahlarla işlenen suçlardan, 1393’ü ruhsatlı, 5 bin 352’si ruhsatsız silahlarla işlendi. 2005 yılının aynı döneminde ise ruhsatlı silahlarla 1320, ruhsatsız silahlar 6 bin 105 suç işlendi. 


İLGİLİ KÖŞE: İSVEÇ’TEN… Ali Haydar Nergis / Silah ve şarkı…

1024920cookie-checkRuhsatlı silahlara kontrol geliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.