Rum Kesimi avukatları Orams’ı ağlattı

Rum Kesimi’nin Kuzey Kıbrıs’ta Türk’ten aldıkları arsa üzerine inşaat yapan İngilizler aile Orams’lar aleyhine İngiltere Yüksek Mahkeme’sine açtıkları dava cuma günü (bugüne) sona eriyor. Yüksek Mahkeme kararını Eylül ayı içinde açıklaması bekleniyor.


İngiliz basının da ilgi duyduğu davayı aralarında KKTC’den gelen hukukçular ve KKTC Londra Eş Temsilcisi Yonca Şenyiğit’in de aralarında bulunduğu 50’ye yakın katılımcı izledi.


“KOLUNDA NAZAR BONCUGU”


18-21 Eylül arası yapılan duruşmanın ikinci gününde Orams çifti mahkemede Rum Kesimi avukatlarının sorularını yanıtladı. David Charlef Orams ve eşi Linda Elizabeth Orams çifti mahkemede aldıkları arazinin bütün parasını ödediklerini belirterek kendilerini yasalara saygılı vatandaş olarak tanımladılar. Rum Kesimi avukatların “Riskli bir yatırım yaptıklarının bilincinde olup olmadıkları” sorusunu da Oram çifti, olayın siyesi taşınabileceğini tahmin etmediklerini belirterek, Rum Kesimi’nce haksız bir baskıyla karşılaştıklarını ve kendilerini tacize uğramış mağdur konumda hissettiklerini söyledi.


Kolunda nazar boncuklu bileklikle mahkemeye gelen Linda Orams, Rum Kesimi’nin Kuzey’de yaşayan kendisine mahkeme kağıtlarını imzalattıkları gün eşinin yine Rum Kesimi’nden Londra’ya uçmaya hazırlandığını vurgulayarak olup bitenden paniğe uğradığını anlattı. Avukatlarının sorularından strese giren Lunda Orams ağlamaya başlayınca duruşmaya ara verilmek zorunda kalındı…


SORUNU AB’YE TAŞIMAK İSTİYOR


Duruşmanın üçüncü günü ise arazi sahibi olduğu için malının kendisine iadesini ve tazminat ödenmesini isteyen Apostolidi’nin avukatları, Güney’deki Rum Mahkemesi’nde bu doğrultuda alınan kararın İngiltere tarafından da uygulanmasını istediler. Rum Kesimi avukatları gerekçe olarak da Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AB’ye tam üye bir ülke olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne saygı duyduğunu ve diğer AB üyesi ülkelerin de Kıbrıs Cumhuriyeti mahkemeleri’nde alınan karara saygı göstererek uyması gerektiğini savundular.


AİHM’nde kazandıkları Louizidu, Arexti davalarını örnek gösteren Rum Kesimi avukatları Orams davası için de Türk avukatların gerekli savunmayı Güney’de yaptıklarını ve yasal prosedürün uygulandığını öne sürdüler. Ayrıca AB’ye Kıbrıs Cumhuriyeti olarak tam üye olunduğunu fakat Kuzey’in Türkiye tarafından yasadışı işgal altında olduğu için mahkeme kararlarının uygulanamadığını ve bunun uluslararası yasalar çerçevesinde hayata geçirilmesi gerektiğini belirttiler…


GÜNEY’DEKİ YARGI USULSÜZ


Orams ailesini ise Başbakan Tony Blair’in eşi Cherie Booth’un başkanlığındaki Bitu Bhalla, Ramiz Gürsoy ve Angela Ward ile Vahib Avukatlık bürosu avukatları savundu.


Cherie Booth, savunmasında Güney kesiminin Kuzey’de herhangi bir egemenlik ve otoritesi bulunmadığı ve üstelik Güney’deki davanın da usulsüz olduğunu söyledi.


Booth, Güney’deki davanın usulsüz olduğunu da şöyle anlattı:


“Güney’in Kuzey’de egemenliği olmadığından dolayı mal mülk davalarında da herhangi bir kontrol yetkisi olamaz. Avrupa yasalarına göre sanığın kendisini savunması için  yeterli süre tanınması gerekirdi. Rumca metinler yetkisizce Kuzey’deki Oramslar’a tebliğ edildikten hemen iki hafta sonra mahkemenin görülmesi de baştan sona usule aykırıdır. İngiltere’deki herhangi bir mahkeme usulsüz bir kararı infaz edemez…”


Booth ayrıca Orams ailesi aleyhine çıkabilecek bir kararın sorunu kökten çözmeye yönelik siyasi girişimlere de darbe vurabileceğini belirtti.


Yüksek Mahkeme’de konuşan Yargıç Jack da kararı verirken Güney’deki yargının usule uygun olup olmadığını gözönüne alınacağını söyledi.


ORAMS DAVASI?


Güney’deki yönetim tarafından David Charlef Orams ve eşi Linda Elizabeth Orams’ın vatandaşları Meletiu Apostolidi’ye ait arazi üzerine ev inşa ettikleri iddiasıyla dava açılmış ve Kuzey’deki aileye de “hukuk kurallarına aykırı olarak” dava tebliği edilmişti.


Rum Kesiminde görülen dava sonucunda Orams çiftine üç seçenek sunulmuş ve yerine getirilmediği gerekçesiyle de İngiltere’deki mallarına faiziyle birlikte haciz konulması için İngiltere Yüksek Mahkemesi’nde söz konusu dava açılmıştı.


Orams çifti Güney’deki davayı temyiz etmelerine karşın sonucu beklemeksizin yerine getirilmesi istenen seçenekler ‘Kuzey’deki işgal ettikleri binayı yıkmaları, eski sahibi Rum’a tazminat ödemeleri ya da araziyi geri iade etmeleri’ olarak saptanmıştı. Orams’lar bi seçeneklerden hiç birini yerine getirmeyince de  Apostolidi’nin avukatlarınca İngiltere Yüksek Mahkemesi’nde tazminat davası açıldı.


FOTOĞRAF: (küçük foto) Orams ailesi ve Linda Orams’ı sorularıyla ağlatan Rum Kesimi avukatı Tom Bisley

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.