Rus askerleri Türkiye sınırında

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre Amerikan birliklerinin Irak’tan çekilmesiyle, İsrail’in, İran’ın nükleer tesislerine düzenleyeceği bir saldırı için Irak hava sahasının müsait hale geleceği belirtiliyor.

Amerikan askerlerinin 31 Aralık’ta çekilme işlemini tamamlamasıyla birlikte, Irak’ın hava sahasını koruyamayacağı, yeni yeni savaş uçakları almaya başladığını vurgulayan gözlemciler, İsrail savaş uçaklarının İran’a ulaşabileceği en kısa yolun Irak hava sahası olduğunu vurguluyor. Amerikan Washington Times gazetesine konuşan, Irak’taki Amerikan kuvvetlerinin bir numaralı sözcüsü Tümgeneral Jeffrey Buchanan, Irak ordusunun geliştireceği radarlarla hava sahasını kontrol edebileceğini ancak artık bir tehdit karşısında hava sahasını koruyacak savaş uçağı bulunmadığını söyledi.

Emekli Havacı General Thomas McInerney ise İran’ın da aynı şekilde Irak hava sahasını kullanabileceğini belirtti.

Rusya’da yayınlanan Nezavisimaya gazetesi, askeri kaynaklara dayanarak, ABD’nin desteklediği İsrail’in İran’daki nükleer tesisleri vurmaya hazırlandığını, Moskova’nın da bu olasılığa karşı hazırlık yaptığını öne sürdü.

AA’nın haberine göre Nezavisimaya, İsrail’in ani bir saldırıya hazırlandığını belirterek “Tahran’ın bu ani saldırıya karşılığı sonuçları tahmin bile edilemeyecek geniş ölçekli bir savaşa yol açabilir” diye yazdı.

Önceki gün Brüksel’de yapılan AB-Rusya zirvesine katılan Rusya’nın AB Büyükelçisi Vladimir Çizov’un ABD’nin İran’a saldırısının olumsuz etkisinin sadece bölgeye değil tüm dünya geneline yayılacağı uyarısında bulunduğunu yazan gazetede, Kremlin’in, İsrail’in İran’a yönelik bir saldırısını önlemek için her şeyi yapacağı vurgulanarak “UAEK raporunun ardından İran’a saldırı hazırlıklarına hız verildi. Rusya, bir yıl önceden Tahran’a karşı olası bir askeri operasyonda kayıplarını minimuma indirmek için önlemler almaya başladı ve yaptığı çalışmalar tamamlanmak üzere” ifadeleri yer aldı.

Rusya’nın hazırlıklar çerçevesinde Ermenistan’daki 102. Rus askeri üssünü tam donanımlı hale getirdiği ve buradaki askerlerin ailelerini tahliye ettiğini belirten haberde, “Erivan yakınında bulunan Rus garnizonundaki birlikler Türkiye sınırı yakınındaki Gümrü bölgesine sevk edildi. ABD askerlerinin olası saldırısı Türkiye’den olabilir. Ayrıca Güney Osetya ve Abhazya’daki Rus üslerindeki askerler 1 Aralık’tan itibaren savaşa hazır pozisyona geçirildi. Karadeniz Filosu’na bağlı gemiler de Gürcistan sınırları yakınında teyakkuzda” denildi

1322640cookie-checkRus askerleri Türkiye sınırında

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.