Rusya 23 İngiliz diplomatı sınırdışı ediyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 23 İngiliz diplomatı sınırdışı etme kararı aldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 23 İngiliz diplomatın sınırdışı edildiğini açıkladı. Çifte ajan Sergey Skripal ile kızı Yulia’nın sinir sistemi üzerinde etkili ve askeri nitelikte Rus yapımı bir kimyasal madde ile zehirlendiği iddiasının ardından İngiltere, 23 Rus diplomatı sınırdışı etmişti.

TAKAS EDİLEN AJAN NASIL ZEHİRLENDİ?

Rus mahkemesi, İngiltere için casusluk yaptığı suçlamasıyla 2006 yılında Skripal’e 13 yıl hapis cezası verdi. Dimitri Medvedev’in devlet başkanlığı döneminde affa uğrayan Skripal, 2010 yılında ABD’nin tutukladığı 10 Rus ajanı ile Avusturya’nın başkenti Viyana’da takas edilen 4 casus arasında yer aldı.

Skripal’in daha sonra İngiltere’ye gelerek ülkenin güneybatısındaki Salisbury’de düşük profilli bir yaşam sürmeye başladığı belirtildi.

Rusya, Skripal’in 1990’lı yıllardan itibaren bilgi sızdırdığı İngiliz dış istihbarat servisi MI6’ya, Rusya’nın Avrupa’daki casuslarının kimliklerini de ifşa ettiğini öne sürmüştü.

Skripal ile kızı Yulia önceki pazar günü Salibury’da bir bankta bilinçlerini yitirmiş vaziyette bulunmuştu. Tedavileri süren baba ile kızın sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu ancak istikrarlı olduğu belirtiliyor.

İLGİLİ KÖŞE: FİRDEVS ROBINSON / İNGİLTERE… İngiltere-Rusya gerginliğinde Türkiye’nin tavrı ne olacak?

2169440cookie-checkRusya 23 İngiliz diplomatı sınırdışı ediyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.