S. Arabistan’da 47 idam

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’da yayınlanan İçişleri Bakanlığı’nın yazılı açıklamasına dayanan haberine göre daha önce haklarında kesinleşmiş idam cezaları bulunan 45 Suudi Arabistan vatandaşı ile 1 Mısır ve 1 Çad vatandaşı olmak üzere 47 kişinin idam cezalarının bugün infaz edildiği açıklandı.

Şiilerin düzenlediği gösterileri organize eden isimlerle, El Kaide ve IŞİD gibi örgütlere mensup oldukları iddia edilen mahkumların terör kapsamında yargılandığı ülkede Riyad yönetimine muhalefeti sebebiyle hapishanede bulunan Şeyh Süleyman Ulvan’ın ismi ise listede yer almadı.

“Arap Yarımadasındaki El Kaide” adlı terör örgüt, Ulvan ve diğer muhalif mahkumların idam edilmesi durumunda ülkede bir dizi şiddet eylemi yapacağına dair tehdit mesajı yayınlamıştı.

Açıklamada “Suudi Arabistan’ın kamu güvenliğine tehlikeye atacak eylemlerde bulunacak kişilere karşı aynı şekilde muamele edileceği” ifade edilirken, infazların Riyad, Mekke, Medine, El-Kasim, Hail, Asir, El-Cevf, El-Baha ve Tebuk kentlerinde gerçekleştirildiği belirtildi.

İdam edilenler arasında bulunan Suudi Arabistan’da tanınmış Şii din adamlarından Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr, 2011 yılında Bahreyn’deki gösterilerle eş zamanlı Katif kentinde düzenlenen rejim karşıtı protestolara öncülük etmişti.

Nemr, ardından 2012’de Suudi Arabistan tarafından kendisine yöneltilen “Protestoları teşvik etmek, fitne çıkarmak, güvenlik güçlerine direnmek, ateş açmaya çalışmak” gibi suçlamalarla tutuklanmıştı.

Ceza mahkemesinde yargılanan Nemr, 15 Ekim 2014’te idam cezasına çarptırılmış, karar Yüksek Yargı tarafından 25 Ekim’de onaylanmıştı.
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Emir Abdullahiyan ise onay kararına tepki göstererek “Şeyh Nemr’in idamı Suudi Arabistan’a pahalıya malolur” ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 − 10 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.