Sagalassos’a taş ocağı başvurusu!

Burdur’un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos antik kenti yakınlarında yaklaşık 100 hektarlık alanda taş ocağı açmak için ruhsat başvurusu yapılması, bu kadar da olmaz dedirtiyor. 1990’dan beri kazıları sürdürülen antik kentin etki alanı içerisinde olduğu belirtilen başvuru sahasına ilişkin Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na bir dosya iletileceği, kurulun da Kasım ayında gerçekleştirilecek toplantıda konuyu görüşeceği öğrenildi. CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar ise Sagalassos’taki başvuruyu da içeren bir önerge hazırlayarak TBMM’nde taş ocakları hakkında meclis araştırması açılması için girişimde bulundu.

BAŞVURU KORUMA KURULUNDA ELE ALINACAK

Konuyla ilgili sorularımızı yanıtlayan yetkililer, bin 700 metre yükseklikte bulunan Sagalassos antik kenti yakınındaki taş ocağı başvurusuna henüz izin verilmediğini belirtiyor. Durum hakkındaki çekinceleri içeren bir rapor hazırlandığını dile getiren yetkililer, konunun Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na iletildiğini belirterek kurulun Kasım ayında gerçekleştireceği toplantıda ele alınacağı bilgisini verdi.

Geçmişte Gölcük kraterinin patlaması, erozyon ve depremlerin etkisiyle toprağa gömülen Sagalassos yakınında taş ocağı açılması durumunda burada yapılacak çalışmaların antik kentte büyük çabalarla yeniden ayağa kaldırılan yapılara zarar vereceğinden endişe ediliyor.

BURDUR’DA 90 FİRMA ÇALIŞIYOR

Burdur ve çevresinde tepkilere neden olan taş ocaklarının istihdam ve katma değer yarattığı gerekçesiyle ihracat kalemi olarak değerlendirenler de var. Burdur Valiliği’ne göre ilin en önemli ihracat sektörü olarak anılan mermercilik alanında il genelinde 90 firmanın çalışma yürüttüğü belirtiliyor. Burdur ve çevresinden çıkartılan mermer, ham madde olarak ABD, Rusya, Hindistan ve Körfez ülkelerine ihraç ediliyor.

SAGALASSOS TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

1990 yılından bu yana Belçikalı Prof. Dr. Marc Welkens başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarıyla Sagalassos’ta ortaya çıkarılan eserler Londra ve Belçika’da açılan sergiler aracılığyla yüzbinlerce insana ulaştı. Türkiye’nin örnek kazılarından biri olarak gösterilen ve farklı disiplinlerden gelen uzmanlarca yürütülen Sagalassos kazılarında yaklaşık 180 kişilik bir ekip çalışıyor.

CHP’Lİ ACAR, TAŞ OCAKLARI İÇİN ‘MECLİS ARAŞTIRMASI’ İSTEDİ

Öte yandan Akdeniz bölgesinde yıllardır tepkilere neden olan taş ocakları hakkında meclis araştırması yapılması için önerge verildi. CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar’ın TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede, madencilik mevzuatında AKP döneminde yapılan değişikliklerin ardından maden arama ve işletme ruhsatlarının sayısında ciddi artışların yaşandığı belirtilerek, Türkiye’nin yüzölçümünün dörtte birinin madencilik faaliyetine açıldığı kaydedildi.

SAGALASSOS’A MERMER OCAĞI AÇMAK CİNAYETTEN FARKSIZ

Türkiye genelinde yaşanan artışın Antalya ve Akdeniz Bölgesi’nde de etkili olduğu kaydedilen önergede, Sagalassos antik kenti çevresinde yapılan taş ocağı başvurusuna da değinildi. Türkiye’nin geleceği açısından paha biçilemez değer taşıdığı vurgulanan Sagalassos yakınlarında mermer ocağı açılmasının cinayetten farksız olduğu görüşünün savunulduğu önergede, “dünyanın hiç bir ülkesinde böyle bir izin verilmez, verilemez” ifadelerine yer verildi.

TARİHİ YAPILARIN YAKININDA KAÇ RUHSAT VERİLDİ

Tarihi ve kültürel yapıların 10 kilometrelik yakınına ülke genelinde kaç adet maden ve taş ocağı ruhsatı verildiğinin belirlenmesi için meclis araştırması açılması talep edilen önergede ayrıca taş ocaklarının su kaynakları, ormanlar ve iklime olan etkilerinin ortaya çıkarılması istendi. Önergeye, CHP Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan ve CHP Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner’in yanısıra Tolga Çandar, İhsan Özkes, Ali Haydar Öner, Aytun Çıray, Umut Oran ve Sezgin Tanrıkulu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda CHP’li vekil imza koydu.

Antoninler Çeşmesi detay

Çeşme genel

iskender tepesinde yaşanan kanlı savaşta 500 sagalassoslu ölmüş

Mermer Ocağı

Sagalassos’un şaaşalı günlerini gösteren canlandırma

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.