Sahte mimara Kültür Bakanlığı ön yeterlik onayı vermiş!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Antalya’da sahte mimarlık belgesiyle kamu tarafından ihale edilen tarihi yapıların restorasyonunda görev yapan Avni Tekinarslan’a Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2020’de ön yeterlik onayı verdiği ortaya çıktı…

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün her yıl yapılan başvurular arasından belirlediği ön yeterlik listesine girenler, restorasyon ve benzeri projelerde ihaleye girmeye hak kazanıyor. Kurum tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliğinin Belli İstekliler Arasında İhale Usulü Başlıklı 24. maddesine göre 2020 Yılı Proje İşleri İçin Ön Yeterlik Alan İstekli Listesi’nde Antalya’da sahte belgeyle kamu projelerinde mimarlık yaptığı ortaya çıkan Avni Tekinarslan’ın da adı yer alıyor.

SAHTE MİMARLIK BELGESİYLE TARİHİ YAPILARI RESTORE ETTİ

Antalya’da tarihi yapıların restorasyon ve onarımının verildiği ihalelerde şantiye şefi olarak görev yapan 71 yaşındaki Avni Tekinarslan’ın sahte bitirme belgesiyle mimarlık yaptığı ortaya çıkınca Valilik inceleme başlattı. Gazi Üniversitesi’nin adını kullanarak sahte bitirme belgesi düzenleyerek yıllarca sektörde iş yapan Tekinarslan’ın, Selçuklu Av Köşkü, Hıdırlık Kulesi ve Antalya Mevlevihanesi gibi tarihi yapıların restorasyon projelerinde görev yaptığı belirlenmişti.

Avni Tekinarslan

KÜLTÜR BAKANLIĞI SAHTE DİPLOMAYA ÖN YETERLİK ONAYI VERMİŞ

Tekstil işi yaparken isim değişikliği yaparak inşaat ve restorasyon alanına yönelen şirkete ortak olduğu da belgelenen Avni Tekinarslan’ın düzenlediği sahte bitirme belgesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ön yeterlik aldığı ortaya çıktı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün her yıl yapılan başvurular arasından belirlediği ön yeterlik listesine girenler, restorasyon ve benzeri projelerde ihaleye girmeye hak kazanıyor. Kurum tarafından hazırlanan ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliğinin Belli İstekliler Arasında İhale Usulü Başlıklı 24. maddesine göre 2020 Yılı Proje İşleri İçin Ön Yeterlik Alan İstekli Listesi’nde Antalya’da sahte belgeyle kamu projelerinde mimarlık yaptığı ortaya çıkan Avni Tekinarslan’ın adı da yer alıyor.

Sahte mimarlık belgesi ile Türkiye’nin birçok kentinde kamu tarafından ihale edilen restorasyon projelerinde görev alan Avni Tekinarslan’ın son olarak Aydın’daki Kavaklı Camii restorasyonunda çalıştığı belirtildi.

2655730cookie-checkSahte mimara Kültür Bakanlığı ön yeterlik onayı vermiş!
Önceki haberİngiltere’de, resmi yazışmalara göre sığınmacılar yasadışı alıkonuluyor
Sonraki haberBorçlanma limiti yükseltildi: “Al gülüm ver gülüm”
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.