Salda Gölü olmadı, Saklıgöl’de yapalım!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – Türkiye’nin nazar boncuğu göllerinden Salda kıyısındaki korunan alanda izin verilmeyen 30 bin kişilik çadır kamplı müzik festivalinin Marmaris Saklıgöl’de yapılacağı açıklandı…
 
Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü kıyısında yaklaşık 30 bin kişinin katılması beklenen bir festival organize eden Denizli merkezli THEF Organizasyon firmasının sit alanı olarak koruma altında bulunan alan için ilgili kurumlara izin başvurusu yapmadığı ortaya çıktı. Burdur Valiliği ise konuyla ilgili haberlerimizsin ardından kitlesel katılımlı festivalin gölün koruma alanında yapılmasının uygun olmadığını açıkladı. Bir çok ünlü sanatçının katılacağı açıklanan 29 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında planlanan 3 günlük çadır kamplı festivale Salda Gölü kıyısında izin çıkmayınca satın aldıkları bilet ücretlerinin iadesini talep edenler Burdur Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneği’ne başvurdu. BURTUKODER ise bir basın açıklaması yaparak festival mağduru tüketicilerin derneğe başvurmaları durumunda her türlü hukuki desteğin verileceğini bildirdi. Festivalin resmi internet sayfasında yapılan duyuruda ise Salda Gölü kıyısında izin verilmeyen festivalin aynı tarihlerde Marmaris Çamlı köyündeki Saklıgöl’de yapılacağı açıklandı.
 
Türkiye’nin en güzel göllerinden biri olan Salda Gölü kıyısında yaklaşık 30 bin kişinin katılacağı 10 bin çadırlık bir müzik festivali organize eden Denizli merkezli THEF Organizasyon şirketi, aylar öncesinden bilet satışlarına başladı. Gölün bulunduğu ilçe olan Yeşilova’nın CHP’li Belediye Başkanı Nuri Özbek’in de desteğini alan organizasyon şirketi, 29 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında ‘Salda Gençlik Festivali’ adıyla düzenlenmesi planlanan etkinliğe, Teoman, Hayko Cepkin, Selda Bağcan ve Manuş Baba ve Yeni Türkü gibi sanatçı ve grupların da aralarında olduğu 16 sanatçının katılacağını duyurdu.
GÖL KIYISINDAKİ FESTİVALDEN İLGİLİ KURUMLARIN HABERİ YOK
Ancak Doğal Sit Alanı olarak koruma altına alınan Salda Gölü kıyısında düzenlenecek etkinlik için ilgili kurumlara hiçbir izin başvurusu yapmadığı ortaya çıkan organizasyonla ilgili haberlerimizin ardından Burdur Valiliği harekete geçti. Salda Gölü’nün korunması ve kullanılması konusunda yetkili kamu kurumlarından 30 bin kişilik festivalin yaratacağı etkiye ilişkin görüş isteyen Burdur Valiliği, gelen bilgiler doğrultusunda tavır alarak etkinliğin uygun olmadığını açıkladı.
BURDUR VALİLİĞİ: ‘FESTİVAL ALANI HASSAS KORUMA BÖLGESİNDE’
İlgili kurumların görev alanına ilişkin mevzuat hükümleri kapsamında yerinde yapılan tespit ve değerlendirmelerin ardından Salda Gölü kıyısındaki festival yapılmak istenen alanın 2. Derece Doğal Sit Alanı ve turizm merkezi sınırları içerisinde kaldığını belirten Burdur Valiliği’nin açıklamasında, “Ayrıca Salda Gölü Sulak Alan Koruma Bölgeleri (Hassas Ekolojik – Tampon Koruma Bölgesi) içerisinde yer aldığı, etkinliğin özelikle hassas koruma bölgesi olarak tanımlanan plaj- sahil bölümü sınırlarına olumsuz etkileri olabileceği ve tampon bölge olarak adlandırılan alanda gerçekleştirilecek faaliyetlerin de genel olarak Salda Gölü Sulak Alan Koruma Bölgesine olumsuz ve zararlı etkilerinin olacağı değerlendirilmiştir. Mahallinde yapılan tespit ve değerlendirmeler göz önüne alınarak, festival düzenlenmesi talep edilen alanın statüsü, kapasitesi, ilgili mevzuat hükümleri ve diğer açıklanan gerekçeler birlikte değerlendirildiğinde, belirtilen yerde söz konusu festivalin düzenlenmesi Valiliğimizce uygun görülmemiştir” ifadelerine yer verildi.
FESTİVAL MAĞDURLARI TÜKETİCİ DERNEĞİNE BAŞVURDU
Burdur Valiliği’nin bu açıklamasının ardından Salda Gölü kıyısında yapılmasına olanak bulunmayan festivalin iptal edilip edilmeyeceği gündeme geldi. Yaklaşık 16 bin biletin satıldığı açıklanan festivalden bilet alanların mağdur edildiğini açıklayan Burdur Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneği, konuyla ilgili bir açıklama yaptı.
‘BİLET BEDELLERİNİN TAZMİNİ İÇİN HUKUKİ DESTEK SAĞLAYACAĞIZ’
Kısa adı BURTUKODER olan derneğin yaptığı açıklamada, “Salda festivali için internet üzerinden bilet aldığını söyleyen yurttaşlarımız dolandırıldıkları düşüncesi ile Derneğimize başvurmuşlardır. Gerekli izinleri almadan festival düzenledikleri duyurusu yaparak bilet satan organizasyon grubundan festival bileti satın almış yurttaşlarımızın, ödedikleri bilet bedelleri ile bu programa bağlı olarak uğradıkları zarar ve ziyanın tazmini için derneğimize başvurmaları halinde kendilerine her türlü hukuki desteğin sağlanacağını ilanen duyururuz” ifadelerine yer verildi.
‘ESKİ VALİ ARAŞTIRMADAN FESTİVALE SÖZLÜ OLARAK İZİN VERDİ’ İDDİASI
Geçtiğimiz Nisan ayında görevinden istifa ederek AKP’den Manisa milletvekili aday adayı olacağını açıklayan önceki Burdur Valisi Şerif Yılmaz’ın Salda Gölünde festival düzenlemek isteyen grubun taleplerini ilgili kurumlara inceletip-araştırtmadan sözlü olarak izin verdiği öne sürülen BURTUKODER’in açıklamasında, “Düzenlenecek festivalin Salda Gölü ve çevresine vereceği zarara dikkat çeken bilim insanları ve çevre örgütlerinin çağrıları üzerine yeni Burdur Valisinin, ilgili kurumlara inceletmesiyle yapılmak istenen etkinliğin uygun bulunmadığı bilgisinin rapor edilmesi sonucu amaçlanan festivalin yapılmasının olanaksız olduğu ortaya çıkmıştır. Şerif Yılmaz’ın şifai iznine itibar ederek işe başladığını iddia eden organizasyon şirketince, sayıları 16 bini bulduğu söylenen bilet almış yurttaşların ortada kaldıkları bir sürecin yaşanmasına neden olunmuştur” denildi.
‘FESTİVALİMİZİ MARMARİS SAKLIGÖL’E TAŞIDIK’
Yaklaşık 10 gündür organizasyon şirketinden bir açıklama bekleyen biletli katılımcılar festivalin Marmaris’in Çamlı köyünde bulunan Saklıgöl’de yapılacağı açıklamasıyla şaşkına döndü. Çamlı köyü, ünlü Sedir Adası ve Kleopatra Plajınını da sınırlarında barındırıyor. Etkinliğin resmi internet sitesinde yapılan duyuruda,Kah sizi kırdık kah sizden övgü aldık ama size ve yapabileceğimize inanarak bu yola devam ettik. İlk günden beri söylediğimiz gibi paylaştıkça güzel anlayışımızı sürdürerek, 29-30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde festivalimizi en az Salda Gölü kadar güzel olan Marmaris Saklıgöl’e taşıdık” ifadelerine yer verildi.
‘MAĞDURİYET YAŞATTIĞIMIZ İÇİN ÖZÜR DİLİYORUZ’
Ortak çıktığımız bu zorlu süreçte hiç yanımızda olmayan Yeşilova Belediyesi’ne de teşekkürlerimizi borç biliriz” ifadelerine yer verilen festival ekibinin açıklamasında şöyle denildi: “Kendi imkanlarımız ile alanın yerini değiştirelim teklifine de bize hiçbir yer vermeyeceğini söyleyen Burdur Valiliğine de çok teşekkür ederiz. Bu zorlu yola çıkarken siz değerli katılımcıların da desteği ile Türkiye’ye yepyeni bir anlayış kazandıracak, eğlenirken aynı zamanda doğanın da değerini anlamalarını sağlayacak, kirletmenin ve yok etmenin değil üretmenin ve korumanın amaçlandığı bir projeyi hayata geçirdik. Bu zorlu süreçte bürokrasiye ve sözde çevreci arkadaşlarımızın karalama kampanyalarına takılıp sizlere bu mağduriyeti yaşattığımız için Saldafest ailesi olarak tekrar tekrar özür diliyoruz. Ama yeni festival alanımız ile son 11 gün kala ‘nerede kalmıştık’ diyerek tüm hazırlıklarımızı tamamlıyoruz.”
 
BİLET İADELERİ İNTERNET SİTESİNDEN YAPILACAK
Yeri değiştirilen festivale katılmak istemeyenlerin satın almış oldukları biletlerin iade edileceğini kaydeden organizasyon sorumluları, iadelerinwww.saldafest.com adresinden yapılabileceğini açıkladı.
.
2201420cookie-checkSalda Gölü olmadı, Saklıgöl’de yapalım!
Önceki haberErdoğan açılışını yapacağı projenin inşaatı bitmeyince videosunu izletti!
Sonraki haberBirleşik Krallık’ta sandığa ilgi Avrupa ortalamasının altında
YUSUF YAVUZ
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.