Salda Gölü’nden kötü haber

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, Burdur’daki Salda Gölü’nde salyalaşma ve beyaz kumullarında kararma başladığını söyledi.

DHA’nın haberine göre Kesici, göle kesinlikle girilmemesi gerektiğini belirtti, “Meksika’daki Alchichica Gölü’ne benzer özellikleri taşıyan kırılgan bir dokuya sahip, hassas ve ender alanlardan. Salda Gölü toprağının, ekolojik evrimin ve yaşam için en uygun gezegen olduğu bildirilen Mars’ın toprağıyla benzerlik gösterdiği belirtilmektedir” dedi.

Kesici göl çevresinde araç-insan trafiğinin yarattığı kirliliklere, tarım için yer altı sularının aşırı çekilmesine ve göl çevresindeki kıyı işgal düzenlemelerinin devam etmesine dikkat çekti ve şunları ekledi:

“Doğası gereği suyunu dışarıya boşaltamayan ve su kalitesi bakımından oldukça kırılgan olan Salda Gölü’ndeki endemik canlılar da tehlike altında. Son yıllarda artan göl- insan faaliyetleri çevresel boyutta tehdit unsuru.

“Çok kırılgan bir yapıya sahip olan beyaz tortul kayaçların bilhassa göl kıyı kesimlerinde oluşamaması sonucu göl kıyı kesimlerinde, su çekilen alanlarda beyazlıkların yerini kararmalar almaktadır.

“Mutlak suretle aşırı alg artışı sonucu oluşan ve kokan bu salyalaşmaların kıyı ve su içerisinden bilimsel yöntemlerle temizlenip ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir.”

2635830cookie-checkSalda Gölü’nden kötü haber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.