Saldırıyı ‘çift taraflı ajan engelledi’

Amerikan medyasında yer alan haberlerde açıklamalarına yer verilen ABD’li yetkililer, Yemen’deki El Kaide’nin eylemi düzenlemesi için seçtiği eylemcinin, aslında gruba sızmış bir ajan olduğunu söyledi.

Ajanın bomba düzeneğiyle birlikte Yemen’i terk ettiği ve düzeneği CIA’e teslim ettiği belirtildi.

Sözkonusu ajanın, Suudi Arabistan istihbaratınca Yemen’e gönderildiği ve El Kaide hücresine sızmayı başardığı kaydedildi.

Düzeneğin şu an FBI uzmanlarınca incelendiği belirtiliyor.

Havaalanı güvenliğinin aşılabilmesi için düzenekte metal aksam olmadığı kaydediliyor.

‘İki olay bağlantılı’Cumhuriyetçi Partili Kongre üyesi Peter King saldırı girişimiyle, Arap Yarımadası’ndaki El Kaide Örgütü’nün lideri Fahd el Kuso’nun geçen Pazar günü Yemen’de bir insansız hava uçağı saldırısında öldürülmesi arasında bağlantı kurdu.

Kongre’deki İç Güvenlik Komitesi’nin başkanı olan King CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, “Bu iki olay birbiriyle bağlantılı. Aynı operasyonun parçası” dedi.

Bomba düzeneğinin, üç yıl önce Amsterdam-Detroit seferini yapan uçakta, başarısız bir saldırı girişiminde bulunan Ömer Faruk Abdülmuttalip’te ele geçene çok benzediği belirtiliyor.

ABD’li yetkililer ABC Haber’e yaptıkları açıklamalarda, Kuso’nun üç yıl öncekine benzer bir saldırı düzenlemeyi planladığını söyledi.

Bu arada, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Yemen’e tekrar askeri eğitmen yollanacağını açıkladı.

Washington Yemen’deki siyasi karışıklık nedeniyle askeri eğitim programına geçen yıl ara vermişti. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.