”Salgın en çok Türkiye gibi ülkeleri vuracak”

Prof. Carmen Reinhart, yoksulluk, sermaye çıkışları ve emtia fiyatlarındaki düşüş nedeniyle salgının gelişmekte olan ülkelerdeki maliyetinin ağır olacağını söyledi. Reinhart, “Türkiye, Güney Afrika ve Nijerya kötüye gidiyor” dedi.

Salgın en çok Türkiye gibi ülkeleri vuracak: ‘Türkiye, Güney Afrika ve Nijerya kötüye gidiyor’
Gelişmekte olan ülkelerle ilgili çalışmalarıyla tanınan Harvard Üniversitesi profesörü Carmen Reinhart, önceki gün Dünya Bankası’na Başkan Yardımcısı ve Baş Ekonomist olarak atandı.

15 Haziran’da görevine başlayacak olan Reinhart, Bloomberg’e verdiği ilk röportajında koronavirüs salgını nedeniyle yoksulluk ve sermaye çıkışlarındaki sıçramanın yanı sıra emtia fiyatlarındaki düşüş de dahil olmak üzere, gelişmekte olan birçok ekonominin ciddi stresle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Sözcü’nün haberine göre, salgının gelişmekte olan ülkelerdeki etkisinin çok daha derin olacağını vurgulayan Reinhart, “Türkiye, Güney Afrika ve Nijerya kötüye gidiyor. Ekvador ve Arjantin zaten borçlarını ödeyemedikleri için temerrüde düştü.

Bunların hepsi büyük gelişmekte olan ülkeler. Salgının bu ülkelere maliyeti çok daha ağır olacak” dedi.

ÇİN KREDİ VERSİN
Reinhart, son zamanlarda Modern İpek Yolu Projesi’yle altyapı projelerine kredi sağlayan Çin’i de gelişmekte olan ülkelerin borçlarını hafifletmeleri için destek olmaya çağırdı.

Reinhart, “Dünyadaki en büyük resmi kreditör açık ara Çin’dir. Eğer Çin borç sağlama konusunda tam olarak yetkilendirilmezse, G20 girişiminin desteği ya daha kısıtlı olacaktır ya da hiç. Eğer tasarruflar Çin’e borçları geri ödemek için kullanılacaksa bu bir trajedi olacaktır” diye konuştu.

DEVLET BORCU KRİZİ KAPIDA
Economist Intelligence Unit son yayınladığı raporda, küresel ekonomi için “oyun değiştirici” olarak tanımladığı corona virüsü salgını nedeniyle 2020 ve 2021 yıllarının büyüme açısından kayıp yıllar olacağını belirtti.

Salgının ekonomik kayıpların yanı sıra devletlerin borç krizine de neden olacağı vurgulanan raporda, “Birçok gelişmiş ülkede azalan üretim nedeniyle kamu harcamaları arttı. Sonuç olarak kamu borcu seviyeleri bu yıl keskin şekilde artacak.

En güvenilir iktidarlar için bile kamu borcu en önemli sorun haline gelecek” denildi. Birçok zengin ülkenin kendisini bir borç krizinin içinde bulacağı belirtilen raporda, “Bu ülkeler mecburen kemer sıkmak zorunda kalacak ama tasarruf sermayeyi emer” sözlerine yer verildi.

Birçok gelişmekte olan ülkenin bu krizden çok daha borçlu olarak çıkacağına da dikkat çekilen raporda, “Çünkü aldıkları finansal yardımların faizleri de bilançolara eklenecek. Dolayısıyla dünya yeni bir borç ve borç yapılandırma furyasıyla karşı karşıya kalacak” ifadelerine yer verildi. ülkelerin eekonomilerini vuracak: ‘Türkiye, Güney Afrika ve Nijerya kötüye gidiyor’

2417740cookie-check”Salgın en çok Türkiye gibi ülkeleri vuracak”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.