24.7 C
Istanbul
Friday, June 2, 2023
Yasar Halim
Ana Sayfa TÜRKİYE ‘Salgında kadın olmak’ raporu: 100 kadından 73’ü yoksullaştı

‘Salgında kadın olmak’ raporu: 100 kadından 73’ü yoksullaştı

Covid-19 salgını toplumun her kesimini etkiledi. ‘Salgında kadın olmak’ raporuna göre pandemide erkek şiddeti sürdü, kadınların mutsuzluğu arttı. 18-30 yaş aralığına yönelik yapılan araştırma ise gençlerin en büyük sorunun işsizlik olduğunu ortaya koydu.

Koronavirüs salgınının eşitsizlikleri derinleştirdiği, kadınlar ve gençler üzerine yapılan iki ayrı raporla daha gündeme geldi. Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği tarafından yapılan ‘Salgında Kadın Olmak’ araştırmasına göre pandemide kadına yönelik şiddet tırmandı. Çarpıcı sonuçları ortaya koyan rapor kapsamında ülkenin 81 ilinden bin 201 kadınla görüşüldü.

BirGün’den Dilara Şimşek’in haberine göre, kadınların salgın öncesindeki ve sırasındaki durumlarını ortaya koymayı amaçlayan raporda, öne çıkan başlıklar şöyle:

ŞİDDET DEVAM ETTİ

Salgın öncesindeki bir yıl içinde kadınların yüzde 97’si, salgın sonrasında ise yüzde 96’sı en az bir kez erkek şiddetine maruz bırakıldığını kaydetti.

MUTSUZLUK ARTTI

Salgın öncesi ruh halini iyi (çok iyi ve iyi) olarak tanımlayan kadınların oranı yüzde 79 iken, bu oran salgın sonrasında yüzde 30’a düştü.

SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞİLEMEDİ

100 kadından 40’ı salgın esnasında genel sağlık hizmetlerine erişimle ilgili sorun yaşadığını söyledi. Sorun yaşadığını söyleyen 100 kadından ancak 16’sı sağlık kurumlarından hizmet alabildiğini dile getirdi. Kadınların yüzde 16’sı ise salgın esnasında cinsel sağlık ve doğurganlık sağlığı hizmetleri veya ilaca erişim ile ilgili sorun yaşadı.

YOKSULLUK DERİNLEŞTİ

Salgın öncesinde ekonomik durumunu orta halli olarak tanımlayan kadınların oranı yüzde 86 iken salgın sonrası bu oran yüzde 66 oldu. Aradaki yüzde 20’lik kesim ise durumunu yoksul veya çok yoksul olarak tanımlamaya başladı. Salgın başladıktan sonra kadınların yüzde 73’ü ekonomik sorun yaşadığını vurguladı.

ZORLUK HAD SAFHADA

Salgın öncesi kadınların yüzde 16’sı evdeki işlere 4 saat ve üzeri zaman ayırdı, salgın döneminde bu oran yüzde 42’ye çıktı. Her 100 kadından 72’si bakım ve ev işleriyle ilgili zorluk yaşadıklarını belirtti.
sorunlar ÇÖZÜMsüz kaldı

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği’nden Damla Eroğlu, araştırmanın nasıl ortaya çıktığını şu sözlerle anlattı:

“Pandeminin ilk dönemi dernek olarak kadınlardan çok fazla yardım/destek telefonu almaya başlamıştık. Bu telefonların içeriğinde öne çıkan temalar yoksullaşma ve şiddetti. Bizim için bu çalışmanın öne çıkan noktası, kadınların deneyimledikleri sorunlar karşısında kamu hizmetlerinin bir çözüm olarak yer almaması. Yaşadığımız krizin nedeni Covid-19 değil de başka bir şey olabilirdi.

Krizler mevcut toplumsal eşitsizlik ve ayrımcılıkların daha yoğun yaşanmasının sebebi olabilir ancak bu eşitsizlik ve ayrımcılıkların temeli değil. Covid-19’un toplumsal şiddetini azaltmanın yolu salgınla mücadeleyle birlikte, devletin öncelikli olarak toplumsal eşitsizlik ve ayrımcılıklara karşı bütüncül politikalar geliştirmesi ve uygulamasından geçiyor.”

HER DÖRT GENÇTEN BİRİ SALGINDA İŞİNİ KAYBETTİ

Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneği ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu Türkiye’nin birlikte hazırladığ ‘Covid-19 pandemisi sürecinde gençlerin iyilik hali’ araştırması yayımlandı.

► Pandemi sürecinde, gençlerin yüzde 27’si işini kaybetti. Çalışan gençlerin yüzde 20’si de pandemi sürecinde zorunlu izne çıkarıldı. İş arayan gençlerin yüzde 75’i ise iş bulamadı.
► Gençlerden yüzde 71’i aile üyelerinin ve arkadaşlarının sağlığıyla ilgili olarak endişeli. Yüzde 53’ü okula ya da işe gitmemenin kendilerine iyi gelmediğini ve mutlu hissetmediklerini ifade etti.
► Pandemi öncesinde flört şiddetine maruz kalma oranı yüzde 26,45 iken, pandemi sırasında bu oran yüzde 33,18’e yükseldi. Sanal şiddet ise yüzde 23,34’ten, yüzde 27,5’e çıktı.

2490920cookie-check‘Salgında kadın olmak’ raporu: 100 kadından 73’ü yoksullaştı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.