Şam’da Esad’la görüşen Putin İstanbul’da

Rusya lideri Putin, Türkiye ziyareti öncesinde sürpriz bir şekilde Şam’a giderek Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir araya geldi. Rus lider, Şam’daki görüşme sonrası TürkAkım’ın açılışı için İstanbul’a geçti.  

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye temasları öncesinde Şam’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirerek Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüştü.

Suriye resmi haber ajansı SANA, Şam’da Rus birliklerinin ana karargâhında yapılan toplantıda Suriye’deki Rus birliklerinin komutanının Putin ve Esad’a brifing verdiğini, liderlerin ayrıca Rus askerlerinin Noel’ini kutladığını bildirdi.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov da yaptığı açıklamada, Şam’daki toplantıda iki lidere Suriye’nin çeşitli bölgelerindeki duruma dair askeri raporların sunulduğunu belirtti. Peskov’un açıklamasına göre Putin Esad ile görüşmesinde “Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğünün tadilatında muazzam mesafe kaydedildiğini” belirtti.

“Karargâha otomobille gitti”

Putin’in karargâha Şam içinden otomobille gittiğine dikkat çeken Peskov, “Putin Şam sokaklarına barışın nasıl geri geldiğinin işaretlerinin çıplak gözle görülebildiğini söyledi” diye konuştu.

Kremlin Sözcüsü, Putin’in çeşitli başka noktalara da ziyarette bulunacağını belirtti, ancak ayrıntı vermedi.

Putin, Rus ordusunun Esad rejimine destek için 2015 yılında konuşlandığı Suriye’yi en son 2017 yılında ziyaret etmiş, Lazkiye’deki Rus askeri üssünde Esad ile bir araya gelmişti. Putin, savaşın başlamasının ardından ilk kez Şam’ı ziyaret etmiş oldu.

TürkAkım’ın açılışı için İstanbul’da

Putin, Şam’da Esad’la gerçekleştirdiği görüşmenin ardından İstanbul’a geçti. Putin’i taşıyan uçak, TSİ 21’de Atatürk Havalimanı’na indi. Putin, Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte TürkAkım doğalgaz boru hattının Haliç Kongre Merkezi’ndeki açılış törenine katılacak. İki liderin görüşmesinde ise Suriye’nin yanı sıra bölgede İran ile ABD arasında tırmanan gerilim ve Libya’daki durumun da öne çıkması bekleniyor. DW

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − 6 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.