‘Savcının çocuk istismarını örten kişinin üstüne gitmemesi şaşırtıcı’ dedi, isim verip detayları anlattı

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, babası tarafından altı yaşında imam nikahıyla ‘evlendirilen’ ve cinsel istismara maruz bırakılan H.K.G’nin yaşının büyütülmesiyle ilgili detayları paylaştı. Savcının, çocuk istismarını örten kişinin üzerine gitmediğini belirtti.
İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı‘nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel‘in kızı H.K.G.’yi henüz altı yaşında imam nikahıyla evlendirdiği ve çocuğun her gün cinsel istismara uğradığının ortaya çıkmasının ardından yeni bilgilere ulaşıldı.
Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Terkoğlu, H.K.G’nin 2012’deki yaş büyütme olayıyla ilgili ifade verdiğini, bu detayın iddianameye de “Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne babasının başkanı olduğu vakıfta çalışan Mehmet Emin Marangoz isimli kişiyle gittiğini, film çekmesi için sıra beklediği sırada kendisinin yerine başka bir kızın filminin çekildiğini…” şeklinde yansıdığını belirterek şunları söyledi:
“Savcının, çocuk istismarını örten kişinin üstüne gitmemesi şaşırtıcı. Peki kim bu Mehmet Emin Marangoz?
2013 yılında, Milli Gazete’de yer alan haberde kendisini şöyle tanıtıyor:
Yusuf Ziya Gümüşel, HKG’nin babası. Marankoz ise HKG’nin anlattığına göre, dosyayı kapatan organizasyonu yapan kişi. Yani Kadir İstekli’nin anlattığı gibi, tecavüzü bilenler de kapatanlar da cemaatin en tepesindekiler. Öyle ya, Marankoz, cemaatin iki numarası!
Peki ilişki yalnızca bundan mı ibaret?
TİCARİ ORTAK ÇIKTILAR
Konu tarikat olur da işin içinde para olmaz mı?
Bunun için, İstanbul Ticaret Odası (İTO) kayıtlarında, iki ismin üzerine kayıtlı şirketlere baktım. Tahminim doğruydu. 8 Ekim 2018’de, ‘Beyyinat Gıda Turizm İnşaat Tekstil Sanayi Limited Şirketi’ adıyla bir şirket kurulmuştu. Firmanın yüzde 70’i Yusuf Ziya Gümüşel’e, yüzde 30’u Mehmet Emin Marankoz’a aitti. Yani HKG’ye yapılan tecavüzün suç ortakları, ticari olarak da ortaktı.
'Savcının çocuk istismarını örten kişinin üstüne gitmemesi şaşırtıcı' dedi, isim verip detayları anlattı - Resim : 1
Şirket kendisini resmi sitesinde şöyle tanıtıyordu:
‘Erzurum, Horasan, Kemerli Köyü’nden, İstanbul Ticaret Borsası’na canlı hayvan komisyonculuğu ile işe başladık. Canlı hayvanı Türkiye’nin çeşitli yerlerine taşımak yerine, aldığımız yerde kesmeyi, soğuk zincirle taşımayı işleyip satmayı planladık.’
Şirket resmen 2018 yılında kurulmuştu ama işin geçmişi vardı: ‘1992 yılından itibaren yaklaşık 30 yıllık tecrübesiyle…’
İTO kayıtlarına göre, iş et zincirinden daha fazlasıydı. Birçok kuruma yemek hizmeti vermek, restoranlar ve tesisler açmak için kurulmuştu. Hangi kurumlara hizmet verildi? Kimler bu şirkete fatura kesti? Şimdilik bilmiyoruz.
Ancak mesele bu kadar değil…
TOKİ ÇEKİLİŞİNDEN ÇIKTI
Bir şey daha var ki ‘Bu tarikat şeyhleri hakikaten çok şanslı’ dedirtiyor!
Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı o projeyi hatırladınız mı? TOKİ’nin ev işinden söz ediyorum. 50 bin sosyal konut kapsamında, İstanbul Tuzla Aydınlı Mahallesi Konaşlı Mevkii’nde yapılan 508 adet konut için, 30 Kasım’da çekiliş yapıldı. Bilin bakalım o çekilişte, kurada kazananlar arasında kim var? Doğru tahmin ettiniz! Mehmet Emin Marankoz! TOKİ de söz konusu ismin kuradan çıktığını kabul etti. Yani gücü yetmeyen vatandaşa devletin katkısıyla sunulacak sosyal konut çekilişi, Hiranur Vakfı başkanına, cemaatin iki numaralı şeyhine çıkmıştı! Ne şans! Üstelik koca şirketin ortağı şeyh, TOKİ’nin dar gelirli vatandaş için ürettiği evi almış! Hani kul hakkı!
Gelelim son detaya…
İLÇE BAŞKANI BİLMİYOR MU
Yusuf Ziya Gümüşel’in onursal başkanı olduğu Hiranur Vakfı, İstanbul dışında Sakarya-Sapanca’da üsleniyor. Burada da bir dernekleri, içinde yüzlerce çocuğun bulunduğu binaları, hatta aralarında turizmin de olduğu şirketleri var. Sapanca’da Memnuniye köyü, Yusuf Ziya Gümüşel’in doğup büyüdüğü köy. Nitekim mağdur HKG de ilk kez burada tecavüze uğradığını ifadesinde söylemişti. Gümüşel, öğrencisi Yusuf Kocaman’ı Memnuniye’deki yapıyı yönetmekle görevlendirmiş. Cemaat burada öyle büyümüş ki Memnuniye’de 13 bin metrekare arazi alıp bir külliye projesi yapmışlar.
Sapanca’da konuştuğumuz kaynaklar, cemaatin burada hiçbir denetime tabi olmadan çocukları barındırdığını anlatıyor.
Peki bu durumla mücadele etmesini beklediğimiz hükümetteki AKP’nin Sapanca ilçe başkanı kim?
Adı Yunus Gümüşel. İsim benzerliği değil. Yusuf Ziya Gümüşel’in ağabeyinin oğlu, yeğeni. Sapancalılar iki ismin zaman zaman görüştüğünü anlatıyor. Burada parti cemaati, cemaat de partiyi destekliyor. Yunus Gümüşel’in, tecavüze uğrayan HKG’nin de yakın akrabası olarak, meseleyi bilmemesi imkânsız. Bunları sormak için aradığım AKP il ve ilçe teşkilatının, nedense telefonları açılmak bilmedi.
6 yaşında tecavüze uğrayan çocuk bugün 24 yaşında. 18 senedir çığlığını kimse duymuyor. Neden diye soruyoruz ya. Bir çığlığı gömen sessizliğin ortaklığından başka bir sebebi olabilir mi?
2653420cookie-check‘Savcının çocuk istismarını örten kişinin üstüne gitmemesi şaşırtıcı’ dedi, isim verip detayları anlattı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.