29.8 C
Istanbul
Wednesday, July 28, 2021
Ana Sayfa TÜRKİYE SBK – İnan Kıraç tartışmasında yeni perde: Nahum Ailesi de konuştu

SBK – İnan Kıraç tartışmasında yeni perde: Nahum Ailesi de konuştu

KORKUSUZ Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş, Sezgin Baran Korkmaz ile İnan Kıraç etrafında başlayan 45 milyon dolarlık tartışmayı yazdı.

KORKUSUZ Gazetesi Yazarı Barış Yarkadaş, Sezgin Baran Korkmaz ile İnan Kıraç etrafında başlayan 45 milyon dolarlık tartışmayı yazdı.

Barış Yarkadaş’ın KORKUSUZ’daki yazısında  şu ifadeler yer aldı:

45 milyon dolarlık soru!

Firari Sezgin Baran Korkmaz’ın (SBK) yurt dışına kaçmasının sebeplerinden birinin, Koç Ailesi’nin damadı İnan Kıraç’la yaşadığı ihtilaf olduğu artık netleşti. Bilindiği üzere, İnan Kıraç, bu alışverişten dolayı SBK’ya 45 milyon dolar borçlu çıkarıldığını ancak böyle bir borcunun olmadığını belirtiyor. Mesele içinden çıkılmaz bir hal alınca, İnan Kıraç, önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaşmaya çalışıyor. Ancak Erdoğan’ın konuyla ilgilenmediği belirtiliyor. Kıraç’ın bunun üzerine, Saray bürokrasisinden yardım istediği ve süreç içinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bu konuya dahil edildiği dile getiriliyor. Zaten SBK’nın yurt dışına kaçış macerası da bundan sonra başlıyor.

HERKES FARKLI ANLATIYOR

Konunun detaylarını bildiğiniz için uzatmayacağım. TV’lerde izledi, gazetelerde okudunuz. Ben konunun farklı bir boyutunu sizinle paylaşacağım.

Bu karmaşık ilişkide ismi geçen ailelerden biri de Nahumlar… Nahum Ailesi, dünya otomotiv piyasasının tanınmış isimlerinden. Bir dönem Koç Grubu ile de ortaklık yaptılar. Tartışmaya konu olan 45 milyonluk hisse devrinde Nahum Ailesi’nin ismi de sık sık geçiyor. Çünkü; İnan Kıraç, Silcolux adlı şirketteki hisselerin, Nahum Ailesi tarafından kendisinden habersiz olarak SBK’ya satıldığını öne sürüyor.

İLK KEZ KONUŞTULAR

Önce TV 100 ardından ise KRT’de ayrıntılarını anlattığım “45 milyonluk karmaşa” şu sıralar medyanın da gündeminde…Dün bu konulara açıklık getirmek istediğini belirten Nahum Şirketler Grubu’nun CEO’su Murat Polat, “Grubumuz ve temsilcisi olduğum Nahum Ailesi adına arıyorum” dedikten sonra özetle şunları söyledi:

“İnan Kıraç, Sezgin Baran Korkmaz’a bu hisseleri 16 Eylül 2019 tarihinde sattı. Biz ise SBK’ya hisselerimizi 24 Eylül 2020’de sattık. Yani, Kıraç’tan tam bir yıl sonra… İnan Kıraç, bizim de içine dahil edildiğimiz 45 milyonluk bir tartışma açıyor ve doğru söylemiyor. Bizim Sezgin Baran Korkmaz ile 45 milyonluk bir alışverişimiz yok. SBK bize böyle bir alacak için gelmedi. Kendisiyle hiçbir ihtilafımız da iş ilişkimiz de yoktur. Tek irtibatımız, İnan Kıraç’tan aldığı Silcolux’un hisselerinin devri sürecinde olmuştur.”

Görüldüğü üzere, dünya otomotiv devlerinin arasında olan Nahum Ailesi, İnan Kıraç’ı yalanlıyor. Sanırım İnan Kıraç, kamuoyunu tatmin edecek detaylı bir açıklama yapmak zorunda… Tabii Nahum Ailesi de… Çünkü ben bu konuda hiç kimsenin tüm detayları anlattığına inanmıyorum. Ortada cevabı hala verilmemiş 45 milyon dolarlık bir soru duruyor!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

four × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.