Schengen’e bir de zam

Son dönemde Schengen vizesinde büyük sorun yaşanıyor, birçok kişinin vize talebi reddediliyor ya da ileri tarihlere randevu veriliyor. Hal böyleyken Schengen vizesi ücretlerine zam geldi.

Avrupa Komisyonu, Haziran ayında Schengen vizesi ücretlerinin artacağını onayladı. Artışın nedeni olarak üye ülkelerdeki enflasyonun gösterildiği belirtildi. Yetişkinler için Schengen vizesinin temel ücreti yüzde 12 artışla 80 eurodan 90 euroya, çocuklar için ise 40 eurodan 45 euroya yükselecek.

Fiyat artışının üye ülkelerdeki enflasyona bağlı olarak gerçekleştiği ve diğer ülkelerin vize ücretleriyle karşılaştırıldığında Schengen vizesinin hala “nispeten düşük” olduğu vurgulandı. Örneğin, İngiltere’de vize ücreti 134 euro, ABD’de 185 euro ve Avustralya’da 117 eurodan başlıyor.

Schengen vizesine ihtiyaç duyanlar, AB/Schengen Bölgesi’nin 90 gün kuralından muaf olmayan AB vatandaşı olmayanlar arasında yer alıyor. Bu vizeler turizm veya aile ziyaretleri için geçerli olup, çalışma amacıyla kullanılamazlar. Schengen vizesi ile 28 Avrupa ülkesinde altı ay içinde en fazla 90 gün kalınabilir.

Schengen vize ücretlerindeki artışın nedeni olarak Aralık ayında üye devletlerin çoğunluğunun 2 Şubat’ta fiyat artışını önermesi gösteriliyor. Ayrıca, Komisyon, Schengen vizesi başvurularını toplayan harici aracıların ücretlerinin de artmasına izin verilmesini önerdi.

Schengen vizesi uzatma ücreti 30 euro olarak sabit kalacakken, AB, geri kabul konusunda yetersiz işbirliği gösteren ülkeler için ücretlerin daha da artabileceğini belirtiyor. Geri kabul konusunda işbirliği göstermeyen ülkeler için ücretler 120 eurodan 135 euroya ve 160 eurodan 180 euroya yükselebilir.

2783330cookie-checkSchengen’e bir de zam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.